Kapıda güvenlik var ama güvende miyiz?

Onları daha çok alışveriş merkezlerinin kapsında görüyorum. X Ray cihazlarından bashediyorum.  Bu bayram ilginç bir şey yaşadım.

Bayram öncesi Hayatpark Alışveriş Merkezine gittik. Kapıda ki güvenlikten geçerken cebimdeki onlarca bozuk paraya ve demir kemer tokasına rağmen cihaz ötmeden geçebildim.  Genelede de X Ray cihazlarından bu şekilde geçebiliyorum. İlginç olan kısmı ise kardeşim geçerken oldu. O geçince cihaz öttü. Güvenlikçi hanım el dedektörü ile üstünü aradı ve cihaz paltosunun cebinde tekrar öttü. Cebinde küçücük bir pili olan küçük bir led lambası takılı bir anahtarlık varmış. “Üzerinizdeki metal eşyaları çıkartın?” demesini beklerken “Üzerinizde şeker mi var?” (Malum bayram öncesi) sorusu gelince şaşırdım.

İnternette o kadar araştırma yaptım ama X Ray cihazları ve şekerle ilgili bir bilgi bulamadım. Şeker dediğim bildiğimiz sıradan şeker. Sizin bu konuda bir bilginiz var mı? Alışveriş merkezlerindeki X ray cihazları şeker olduğunda niye ötüyor?

Güvenlik açısından bana garip gelen  başka bir durum daha var. Alışveriş merkezine sokamayacağınız bıçak, satır… gibi eşyalar alışverişmerkezlerinde zaten satılıyor. Hatta bazı alışveriş merkezlerindeki yapı marketlerde her türlü yanıcı, kesici ve delici aleti bulmak mümkün.

Bazı devlet kurumlarında X Ray cihazları fişe bile takılmayabiliyor. Tıpkı bizim okulun Edebiyat bölümünün girişinde olduğu gibi. Zaten bir tek orada var koskoca okulda.  Kapıdaki güvvenliklerin okuldaki kameralara rağmen içeriye istediğini sokmak çocuk oyuncağı. Hele zaten üniversitede bu aralar kargaşa çıkarmak isteyenlerin içeri bir şey sokmasına gerek yok. Çünkü okul şantiyeye dönmüş durumda. Her türlü malzeme mevcut.

Şimdiye dek rastladığım en sıkı güvenliğin uygulandığı yer pek çok kez gittiğim Havaalanıdır. Cidden en ufak bir taviz verilmiyor. Bu yaz yengem ve kuzenimi yolcu etmek için geldiğimde nerdeyse tüm polis noktalarındaki alıkonulan kesici ve delici türünden aletleri görme fırsatım oldu. Çünkü valizlerle beraber göndermediğimiz futbol topun havasını indirmek için işe yarar bir şey arıyorduk.  En sonunda bir bayan polis memurunun saç tokası ile sorunumuzu çözdük.

Son olarak  metro ve tramvay istasyonlarındaki güvenlik hakkında gözlemlerimi anlatayım. Bu yerlerde de alışverişmerkezlerinde ki garip durum mevcut. Aksaray-Havaalanı güzergahında güvenlik  Aksaray, Otagar ve havaalanı duraklarında  yoğun bazı yerlerde ise yok gibi. Taksim-4.Levent Metrosundaki gibi her noktada sıkı bir güvenlik olmayınca Bu üç durakta daha sıkı güvenlik almışsınız neye yarar. Hele bugün Aksaray durağındaki güvenlik elemanı hanım gibi işini yapmak yerine biriyle sohbete dalmışlarsa daha da fena.