Kene paniği

Bu konuda daha öncede yazmıştım. Kene paniği devam ediyor. Yine olur olmaz her yer ilaçlanıyor. İlaçlanıyor çünkü kene haberleri insanları çok korkutuyor. Yeşillik bir alana gittiklerinde huzursuz oluyorlar. Sanki heran bir kene kendilerine yapışarak kanını emmeye başlayacak ve hastalığı kendisine de bulaştıracak. Korkmaları gayet normal. Çünkü işin ucunda ölüm var.

Bu yazın modası pantolon paçalarının çorap içine sokulması ve hava sıcakta olsa uzun kollu birşeyler giyilmesi olacak galiba. Hatta galibasıda biraz fazla.  Gerçi bu kene olayını kafaya takmayıp çimenlerin üstünde gönül rahatlığı ile uyuyanlar da yok değil. Belki her an arkasında kene var mı diye tedirgin olup keneler  beni takip ediyorlar mı diye arkasına bakan, en ufak kaşıntıda eyvah kenemi yapıştı diye kaşınan yeri kontrol edenlerde vardır herhalde. Sonuçta ölümcül olan kırım kongo kanamalı ateşi hastalığın (KKKA) henüz sonuç veren bir aşı, ilaç (şimdilik) bulunmuş  değil.

Şu an en iyi çözümse haşere kovucu ilaçlar ki bu aralar çok satılıyormuş.

Bu arada her yer keneye karşı ilaçlanıyor. Merak ediyorum bu ilaçlamalar kontrollü mü yapılıyor. Niye merak ediyorsam artık. Tabii ki de kontrolsüz yapılıyordur. Sitelerde yaşayanlardan tutun piknik alanları yöneticileri, çay bahçeleri sahipleri… vs müşteriyi kaçırmamak için ya da çocukları için endişelendiğinden ilaçlatıyorlar. Sanmıyorum ilaçlamayı yapan şirkete bu ilaç ne kadar etkili ya da çevreye ne kadar zararlı diye soran olduğunu. Hatta içimden bir ses ilaç yerine su sıkıp aldığı paraya bakan ilaçlama şirketleri bile vardır diyor. (Kene ile mücadelede ruhsatlı ilaçlar)

Oysa bu ilaçlamalar kenelerin sayısını dahada artırabilir. Çünkü kenelerin doğal düşmanlarıda bu ilaçlama sonucu yok oluyor. Bunlardan ilk aklıma gelenler ise karıncalar. Bu minik hayvanları aslında çok faydalılar. Yaratılmaları boşuna değil.

Hiç bir yerde otururken yerde kendinden onlarca kat büyük bir şeyi taşımaya çalışan bir karınca gördünüz mü. bilnlercesi devamlı bir yerlere bir şeyler taşıyorlar. Yaptıkları şeyse bir nevi dünyayı temizlemek. Bu alanda karıncalar elbet yalnız değil. Yırtıcı hayvanlar, kuşlar, diğer böcekler ve bakterilere kadar pek çok canlı; hastalıklı,zayıf ve ölü bitkilerle canlıların artıklarını toplayarak dünyamızı temiz tutuyorlar. Hatta sizin yatağınızda bile sizin deri döküntülerinizden beslenen görseniz korkacağınız canlılar mevcut.

Ben bu canlıları son teknoloji ürünü olarak sunulan otomatik süpürgelere benzetiyorum. Sersörleri sayesinden nerede bir çöp varsa bulup ortadan kaldırıyorlar. Evinizde karıncalar yaşıyorsa bilinki temizlik konusunda yeterince dikkatli değilsiniz.

Aşağdaki videoda karıncalar 36 saat içinde bir semenderden geriye nerdeyse hiç bir şey bırakmıyorlar.

Keneler ve kkka hakkında bilgi edinmek isterseniz galiba bunun için en iyi adres Tarım Bakanlığı‘nın sitesi.

Bir de ilginizi çekebileceğini düşündüğüm “Said Nursi kertenkele katilini ne yaptı” haberi var.

Yok yere hiç bir canlıya zarar vermeyelim!

Benzer Yazılar