Keramet garajda mı?

Dünya dolar milyarderleri arasında yer alan ABD’li bilişimcilerin bir bölümü garajda başladı. HP, Google, YouTube gibi dev şirketler garajda kuruldu. Kerametin garajda olduğuna inanan Amerikalı gençler The Garage adlı şirket kurdular.

ABD’nin ünlü teknoloji şirketleri HP, Google, YouTube garajda doğdu. Apple, Microsoft, Dell garajda kurulmadı ama, bu şirketler kurulurken, sahipleri beş parasızdı, hem de 20′li yaşlarının başındaydı. Garajlarda işe başlamak ve meteliksiz olmak onlara uğurlu geldi. İki kalas bir heves misali kurulan şirketler birer dev kuruluş, sahipleri de dolar milyarderi haline geldi. Türkiye’deki evlerin ise garajları yok. Bizde “Ülkemizde yeni teknoloji şirketlerinin gelişmemesinin nedeni bu garajsızlık problemi olabilir mi?” diye kendimize soruyoruz.

garage

The Garage
Keramet garajda mıydı, yoksa ABD’nin özgün koşullarında mıydı bilinmez. Ancak Kaliforniya Üniversitesi öğrencileri “Garaj Efsanesi”nden çok etkilenmiş olmalılar ki, 2007 yılının sonunda risk sermayesi yardımıyla “The Garage” adlı teknoloji şirketi kurdular. The Garage ile öğrenciler birer Bill Hewlett, Larry Page, Steve Jobs olmaya çalışacak.

Efsane Başlıyor
HP kurucuları için Garaj Efsanesi’ni başlatan isimler diyebiliriz. Stanford Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı olan Bill Hewlett ve David Packard 1938 yılında küçük bir garajda yeni ürünler geliştirmeye başladılar. Bir yıl içinde geliştirdikleri icatları satmaya başlayarak para kazandılar ve 1939 yılında Hewlett Packard’ı (HP) kurdular.

Dünyanın bilişim pazarının devlerinden birisi olan, bugünkü cirosu 100 milyar dolara yaklaşan HP böyle doğdu. HP 2002 yılında Compaq ile birleşerek, bilgisayar ve sunucu alanındaki önderliğini perçinledi ve alanını genişletme çalışmalarını hızlandırdı. Önceleri dünya sunucu pazarının önemli oyuncularından bir tanesi olan HP, fotoğraf makinesinden yazıcıya, bilgisayara kadar genişleyen bir alanda faaliyet gösteren bir kuruluş haline geldi.

Google’ın Garajı
Google’ı kuran Sergey Brin ve Larry Page kendileri gibi Stanford Üniversitesi öğrencisi olan Bill Hewlett ve David Packard gibi şirketlerini garajda kurdular, hem de HP’nin temelinin atılmasından 60 yıl sonra. 1998 yılında iki genç doktora öğrencisi olan Sergey ve Larry, Stanford Üniversitesi’nde doktora programından yola çıkarak Google’ı kurdular. İki kafadar HP kurucularından çok daha şanslıydı, çünkü kuruluş aşamasında Sun şirketi kurucularından Andy Bechtolseim’i yeni şirkete 100 bin dolar yatırmaya ikna ettiler. Google 2004 yılında halka açıldığında 2 genç dolar milyarderi olmuştu. Larry Page ve Sergey Brin bu gün dünya zenginleri listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Youtube
Her geçen gün daha da popüler olan video paylaşım sitesi YouTube ise, 2005 yılının Şubat ayında bir doğum günü partisinde çekilen fotoğrafları saklamak isteyen Steve Chen ve Chad Hurley tarafından kuruldu. Pay Ball adlı şirkette sistem uzmanı olarak çalışan ikili daha sonra video görüntülerini saklamayı ve e-mail yoluyla dağıtmayı düşününce 4 ay gibi kısa sürede YouTube ortaya çıktı.

Yüklü video görüntülerini saklamak ve elektronik ortamda dağıtmak için özel bir yazılım geliştiren ikili, fikirlerini hayata geçirmek ve ticarileştirmek için risk sermayesi kullandı ve YouTube kısa zamanda büyük bir başarı kazandı. YouTube, kuruluşundan 1.5 yıl sonra 2006 yılı Ekim ayında Google tarafından 1.5 milyar dolara satın alındı. 1.5 milyar doların büyük kısmının YouTube yatırımcılarına risk sermayesi sağlayan şirkete verildiği iddia edildi.

Hepsi Zengin
Apple Başkanı Steve Jobs da ilk işini kurarken 21 yaşındaydı ve neredeyse hiç parası yoktu. Ancak Jobs, 26 yaşında Apple’ı halka arz ettiğinde dolar milyarderi oldu.

Bill Gates ile Paul Allen, ilk işlerini alıp okullarını terk ettiklerinde 20 yaşındaydı. Microsoft 1975 yılında bu ikili tarafından kuruldu ve Bill Gates 2000′li yıllarda 60 milyar doları aşan kişisel serveti ile dünyanın en zengin kişisi oldu. Paul Allen’ın da kişisel serveti 25 milyar dolar civarındaydı.

Dell bilgisayar şirketini Texas Üniversitesi’nde öğrenciyken 19 yaşında kuran Michael Dell’in bugün 16 milyar dolar kişisel serveti var.

Kaynak: Taraf Gazetesi

Soz bende…(sezercan KELES)

Harbiden ilginç..Dunyaca unlu bilişim şirketlerinin % 80 i Garaj yada bes parasız kurulmus.Biraz daha buyuyeyim sole 20li yaslarda kendime bi garaj alıcam….Saglıcakla….

Benzer Yazılar