Kombi ile ısınma

Yine kombiyi yakma zamanı geldi.  Kimi haftalardır yakıyordu muhtemelen. Ben ise daha iki gündür yakmaya başladım. Elektirik ve Su yanında yüksek doğalgaz faturası Voltranı oluşturup Cüzdanınıza karşı mücadeleye giriyor. Bu mücadelede en az kayıpla çıkmak için en büyük silah tasarruf. Tasarruftan kastım harcamamak değil, israf etmeden gerektiği kadar kullanmak.

Ben öyle harıl harıl yakanlardan, yakıp ısınınca kapatıp tekrar yakanlardan değilim.  Sürekli ama ekonmik modda (30-40 dereceyi geçmeden) yakıyorum. Kombide tasaaruf yöntemleri denincede hep bu tavsiye edilir.  Ancak eve en az 5-6 saat uğramayacaksanız kısık bile olsa yakmak bence gereksiz.  En iyisi zaman ayar seçeneği varsa enden çıkarken kapatın gelmeden 1-2 saat içinde açmaya ayarlayın.

Birde şu Kalorifer peteklerini ( radyatör ) ne diye camın önüne koyarlar bilmiyorum. Bir kere ısı kaybının en fazla olduğu yer o bölge.  Eğer bina  izolasyonu yetersiz ise ısının büyük kısmı soğuk duvar tarafından emiliyor. Camdan dolayıda ısı kaybı bi hayli fazla. Hele birde perdekler kombinin üst bölümünü kapatıyorsa atmosferi ısıtmak içinde para harcıyorsunuz demektir.

Bence evi dışa yakın olan bölümden değil merkezden dışarı doğru ısıtmak daha mantıklı. Büyük çoğunluk gibi sizinde pektekler cam kenarındadır.  Öyle diyorumda bizim peteklerde cam kenarında.  Bu saatten sonrada yerini değiştirmeyeceğimize göre  ısı kaybını azaltmak lazım. Peteğin arkasına strafor koymak şart.  Artık heryerde rahatça bulmak mümkün. Bulamazsanız daha bir pratik çözümüde var. Gazete yapraklarını tek tek buruşturarak peteğin arkasına koymak.

Birde perde uzunsa camın önündeki mermere koymak gerek. Çünkü ısınan hava yükselir. Eğer perde peteklerin üst kısmını kapatıyorsa sıcaklığın büyük bölümü perde ile cam arasında yani binanızın izolasyon bakımından en zayıf bölgesinde boşa gidecek. Isı kaybının yanında perdelerde daha fazla kirlenir.  Bunun için petektaç ya da ısıtaç gibi isimleri olan aparatı peteklerin üstüne takmak çok yararlı olacaktır.

Evdeki tüm petekleri yakmak yerine sadece sık kullandığınız odaları yakmak en iyisi. Birde Cam ve kapılar soğukta herdaim kapalı olduğundan havalandırma mevzusu var.  Evi havalandırmak için en iyi zaman sabah vakti. Çünkü şehrin hareketinden, araçlardan dolayı oluşan kirli hava, tozlar büyük ölçüde gecenin sakinliğinde çökmüş oluyor.  Evi havalandırmak için  diğer en iyi zaman ise yağmur, kar yağışı sonrası. Hatta şehirlerde yaşayanlar için en iyi zaman diyebilirim.

Diğer bir önemli nokta ise kalorifer peteklerinin havasını kontrol etmek. Eğer peteklerin içindeki havayı almazsanız kombiyi haybeye yakıyorsunuz demek.  Peteklerdeki su basıncı ve hava en çok dikkat ettiğim şeylerdendir. Eğer yakıyoruz yakıyoruz ısınamıyoruz diyorsanız sizde bir kontrol edin ettirin derim. Peteklerde hava oluğunu en iyi anlama yolu bazı kısımlar ısınmış iken bazı bölümler hala soğuksa hava vardır ve havası alınmalıdır. Havasını aldıktan sonra kombiniz basıncı otomatik ayarlamıyorsa kitapçığında ya da servisin tavsiye ettiği şekilde yeniden ayarlamak gerekir.

Eğer acil kuruması gerekmiyorsa kombinin üzerini çamaşırlarla kapatmayın.  İlla öyle kurutacaksınız kombilerin üzerini kapatmayacak şekilde aparatlar satılıyor onları kullanın.

Gece uyumadan kombiyi dahada kısmakta fayda var. Zaten yatağın içindeyken o kadar ısıya ihtiyacınız olmayacak. Ortamın o soğukluğu kırılsa yeter. Uyandıktan bir süre sonrada kombiyi kapatıp evi havalandırın sonra açın. Kombinin olduğu ortama hava girişi yapan bölümleri kapatmayın. Sonuçta yanma işi için oksijen şart.

Aynı anda en az üç peteğin yakılması gerektiği de söyleniyor. Hem devir daim motorunun daha sağlıklı çalışabilmesi açısından hemde faturaya tek petekle ısınmaktan çok fazla yansımayacağı söyleniyor ki ben henüz bunları yeni tecrübe ediyorum. Bakalım faturaya yansıması nasıl olacak.

Kombi ile ısınmada tasarruf üzerine pek çok daha ayrıntılı daha teknik yazı bulabilirsiniz.  Bu anlattıklarım hep kisisel tecrübelerim. Belki benimde yanlışlarım vardır. Ya da yanlış değilde bu yaptıklarımdan daha etkili yöntemler vardır.  Bu konu üzerinde yorumunuzu beklerim.