Kullandığım Firefox Eklentileri

Bu yazıyı yazmamın sebebi insanoğlunun sahip olduğu iki olumsuz özelliktir. Bunlar unutkanlık ve tembellik. Unutkanlık çünkü en lazım olduğu anda her zaman kullansanızda bazı şeylerin adı dilinizin ucuna kadar gelir ama bir türlü söze yazıya dökemezsiniz. İnsan bazen kendi adını bile unutuyor. Tembellik çünkü size soran eş, dost ve tanıdıklara bunları tek tek anlatmak zorunda kalmam.

Laf salatasını fazla uzatmadan sadede geleceğim.  Firefox tarayıcısını bizim için daha da kullanışlı hale getiren pek çok eklenti var.  İşte bu eklentilerden bu yazıda kullandıklarıma başka bir yazımda da  dikkatinizi çekebilecek olanlara yer vereceğim.

Öncelikle Firefox kullanmıyorsanız burada anlatılanlar fazla bir işinize yaramaz. Ancak kullanan biri olarak şiddetle firefox’u tavsiye ederim.  Buradan son sürümü indirebilirsiniz.

Ve firefox eklentileri;

NoScript:

Önce güvenlik. Bu eklenti bilgisayarınıza zarar verebilecek javascirpt kodlarını ve girdiğiniz adresteki başka sitelere ait elemanları engeller. Ancak siz izin verince çalışırlar. sitelere geçici olarak izin verebildiğiniz gibi sık ziyaret ettiğiniz sayfalara kalıcı izinler vererek zamandan tasarruf edebilirsiniz. İzin verdiğiniz sitelerin listesini oluşturabilir ve bunların yedeğini alabilirsiniz.  Özellikle sık sık yeni siteleri ziyaret edenlere tavsiye ederim.

Standart ayarlarda bir siteyi açtığınızda engellenen nesneler varsa tarayıcının altında sarı uyarı bandı çıkar. Sağdaki seçenekler kısmından istediklerinize izin verebilirsiniz. Eğer bu sarı band sizi rahatsız ederse çıkmamasını ya da bir kaç saniye sonra kaybolmasını ayarlayabilirsiniz. İşte o zaman Tarayıcının Durum çubuğundaki “S” harfinden gerekli kontrolleri sağlayablirsiniz. Seçenekler kısmından kendinize göre özelleştirme yapabilirsiniz.

Sayfalara geçici izinler verebildiğiniz gibi sürekli izin vererek zamandan kazanabilirsiniz. Eğer açtığınız site sık siyaret ettiğiniz bir adres değilse geçici izin vermenizi tavsiye ederim.  İzin verdiğiniz siteleri yine aynı şekilde yasaklayabilirsiniz.

Resmi sitesi –     Firefox eklenti sitesi

Adblock Plus:

Bu eklenti size özellikle sürekli takip ettiğiniz sitelerde neleri görmek istediğinizin kararını verme şansı sunar. Web sitelerindeki can sıkıcı reklamları, resimleri bununla engelleyebilirsiniz. Ayrıca popuplarıda (açılır sayfaları) engeller.  Nosciript’ten farkı; Noscript daha açılışta bazı şeyleri engellerken bununla siz istediklerinizi sonradan engelleyebilirsiniz.  Bence bu iki eklenti birbirini tamamlıyor. Her ikisinide kullanıp (Voltranı oluşturun) daha güvenli bir internete sahip olabilirsiniz.

Özellikle sık ziyaret ettiğiniz sitelerdeki reklamlardan, görmesemde olur dediğiniz arkaplan resimlerinden bu eklenti ile kurtulmanız mümkün. Flash (Swf) dosylarının sağ üst veya altında şeffaf bir “engelle” yazan alana tıklayıp onu englleyebilirsiniz.  Ancak bazı sitelerde onlarca reklamı tek tek engellemek canınızı sıkabilir. Ama kolayı var. Diyelimki site.com adresinde her biri farklı sayfalarda çıkan sayfa yenilemesinde değişen reklamlar var. Genel olarak sitelerde bu reklamları çekildiği adresler bir noktadan çağırılır. Örnek:

reklam.site.com/bilmemne.swf ya da  site.com/reklam/bilmemne.swf gibi.

Reklam kelimesini yerine herhangi bir şey olabilir; Banner, ads.. ya da herhangi bir klasör ismi.  İşte siz reklam.site.com/bilmemne.swf adresini değilde  reklam.site.com/‘u engellerseniz tek tıkla tüm reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Tabii sitelerin bir gelire ihtiyaç duyacaklarını göz önüne alarak sitedeki tüm reklamları engellememekte gerekir.

Resmi Sitesi –     Firefox Sayfası

Google Preview:

Hepimiz internette arama yapıyoruzdur. Bu eklenti google ve yahoo aramalarında bana çok faydalı oluyor. Sizede olacaktır. Arama sonuçlarında çıkan her sitenin yanında o sayfanın önizleme görüntüsünü çıkarıyor. Durum çubuğuna gerleşen GP resmine tek bir tıkla pasif hale yada aktif durma getirebilirsiniz.

Resmi Sitesi –     Firefox Sayfası

Flashgot:

Flashgot İndirme yöneticisi (Download manger) eklentisidir. Flashget, İnternet download manger, …. gibi indirme yöneticisi programları kullanıyorsanız bu eklenti sayesinde onları firefox’a entegre edip zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Resmi Sitesi –    Firefox Sayfası

DownthemAll:

Eğer harici bir indirme yöneticisi program kullanmıyorsanız bu eklenti tam size göre. Hatta bu eklentiyi kurduğumdan beri ben harici programları kullanmıyorum. Bu eklenti saysesinde bir sayfadaki istediğiniz formattaki bileşenleri indirebilir, çok parçalı indirme yapabilir ve aynı anda indirilecek dosya sayısını ayarlayabilirsiniz.

Resmi Sitesi –    Firefox Sayfası

FireFTP:

( Bir Web alanına sahip olanların işine yarar!) Nasıl DownthemAll ile indirme yöneticisi programlara gerek kalmıyorsa FireFTP ile de FTP programlarına (Dosya transfer programları) gerek kalmıyor. Bu küçük eklenti Klasik FTP programlarının yaptıklarının nerdeyse hepsini yapabliyor. Bence zaten tarayıcıya entegre olduğu için  zamandan tasarruf sağlıyor ayıca bir program açmak zorunda kalmadığınız içinde bilgisayarınızın işlemci gücünü ve belleğini işgal etmemiş oluyorsunuz.

Resmi Sitesi –   Firefox Sayfası

FireBug:

Bu eklentiyi anlatmak için kalın bir kitap yazmak bile gerekebilir. Eğer web tasarımı ile ilgileniyorsanız ya da kod yazarı iseniz bu eklenti çok işinize yarayacaktır. Ayrıca bu eklenti ile sayfanın ve sayfadaki bileşenlerin yüklenme performansını inceleyebilirsiniz. Sayfanın belli bir yeine ait css doklarını anında görebilirsiniz. Fatih Hayrioğlu ve Volkan Görgülü bu eklentiyi detaylıca anlatmış.  O yüzden bu eklentiyi daha fazla anlatmıyacağım. Ancak son olarak bu eklenti ile yapabileceğiniz bir şey daha söyliyeyim. Sayfalara gömülü olan mp3, video …. gibi dosyaların adresini kolayca bulabilir ve indirebilirsiniz. ( Firebug = Ateşböceği )

Herhangi bir video sitesinde iken firebug’u açıp Net sekmesindeki seçeneklerin tümüne (Konsol, Net, JS) izin verdikten sonra bir videoyu açarsanız video adresini görebilirsiniz. Herhalde diğer nesnelerin arasından boyutu büyük olanın video dosyası olduğunu anlarsınız. Adresin üzerine gelip sağ tıklayıp hedefi kopyala deyin. Artık videonun adresi elinizde. Büyük olasılıkla Flv formatında olan videoyu indirebilirsiniz.

Resmi Sitesi –   Firefox Sayfası

StubmleUpon:

Araç çubuğu (toolbar) şeklinde yüklenir.  Yeni siteler keşfetmenize bu keşfettiğiniz siteleri oylamanıza ve sizinde yeni siteler ekleyebilmenize olanak tanır. Keşfetmek istediğiniz siteleri kategoriler halinde seçebileceğiniz gibi anahtar kelime kullanarakda ilgili sitelere ulaşabilirsiniz. StubleUpon ‘ı kullanabilmek için Üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra kullanıcıadı.stumbleupon.com şeklinde size özel bir çeşit bloğunuz olacak.

Resmi Sitesi –   Firefox Sayfası

İmageshack Toolbar:

Bir web siteniz veya bloğunuz varsa ve internette bir yerlere  sık sık resim yüklüyorsanız imageshack.us bunun için ideal site Bu resim yükleme (upload) işini yapmak içinde imageshack toolbar’da en akıllıca yöntemdir. İmageshack araç çubuğunu indirdikten sonra bu sitee üye olsanızda olmasanızda istediğiniz resmi yükleyebilirsiniz. Ancak ben üye olmanızı tavsiye ederim. böylece yüklediğiniz tüm resimleri görebilir, değiştirebilir ve silebilirsiniz.

Buradan Firefox ve internet Explorer için indirebilirsiniz.

Toolbarların tarayıcı ekranındaki kapladığı alandan şikayetçi iseniz araçlar menüsünün (Dosya, Düzen, Görünüm…) olduğu kısımda sağ tıklayın. Çıkan menüden istediğinizi geçici olarak kaldırıp yeniden çıkartabilirsiniz.