Mavi Işık filtre programları

New-Anti-Glare-Computer-Glasses-300x225Çok ışık yayan yada tam tersi şekilde az ışık yayan ekranlara uzun süre bakmak gözlerinizi yorar. Bu yorgunluğun en büyük sebebi de mavi ışıktır.  Donanımsal olarak mavi ışığı filtreleyen yeni cihazlara sahip değilseniz yazılımsal çözümler faydalı olabilir.

Benim özellikle geceleri yatmadan tablet ile bir şeyler okuduğum zamanlardaki gibi cihazın ekran ışığını ne kadar kıssanız da gözü rahatsız eder. Bunun için tabletime mavi ışık filtre programı kurdum. Gözlerim rahat etti. Daha buna benzer pek çok uygulama mevcut. Herhalde İOS da da mevcuttur benzer uygulamalar. “Screen Filter” şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz.

Daha önceden de PC için karşılaştığım mavi ışık filtre programını şu videoyu izleyince yeniden kurmak geldi aklıma. Bu programın yaptığı iş; bulunduğunuz konumun saatine göre ekranın renk sıcaklığını ayarlıyor. Ama bunu yaparken tabii tüm ekranda yapıyor. Açıp kapatmak kolay olsa da Photoshop gibi renklerin önemli olduğu programlarda çalışıyorsanız biraz sıkıntı yaratabilir. İşte bura da da imdada Google Chrome de aynı işi yapan eklentiler (G.luxScreen Shader … vs) imdada yetişiyor.  Bu eklentiler sadece browser ekranını etkiliyorlar. Yaptıkları iş ekrana bir renk katmanı atmak oluyor. Javascript ile çalıştıklarından sayfa yüklendikten sonra devreye giriyor. Bir sekmede iken renk sıcaklığı ile ilgili değişiklikler yaparsanız bu diğer eski sekmelerde sayfa yenilendikten sonra devreye giriyor.

İsterseniz bunu da chrome un farklı kullanıcı profillerinden birinde çalışacak şekilde ayarlayabilir…. Uzun okumalarınızı oradan yapabilirsiniz.