Mayıs 2009 Masaüstü resmi

Bunu aslında ayın başında paylaşacaktım. Ama bilinmeyen bir güç tarafından engellendim.  Bahar yorgunluğundan mıdır bilmiyorum ya da vize sınavlarını yorgunluğunu hala atlamadığımdanmıdır hafif bir üşengeçlik var üzerimde. Tabii bunlar sizi niye ilgilendirsinki değil mi?

O yüzden sadede gelip bu ay kullandığım masaüstü resmimi paylaşayım.
pardus007-masaustu

Buradan İndirebilirsiniz. (2,4 Mb Üç farklı çözünürlükte 1280-800, 1400-900, 1680-1050)

Aslında bu benim bu ay seçtiğim ikinci masaüstü resmim. Birinciside gayet güzel gözüküyordu ancak buna rastlayınca değiştiriverdim.  Açık renk masaüstü resmi ile koyu renk masaüstü resimleri arasında tecih yapmam gerekirse koyu olanı seçerim. Çünkü gözümü alıyor, yoruyor parlak olanlar. Üstelik 17″ CRT monitörden 22″ LCD monitöre terfi ettiğimden muhatap olduğum alanda genişledi.

22″ LG Flatron L222WS LCD monitörünü aldım (1 ayı geçti). Gayette memnunum. Ben ufak bir dükkandan bozuk piksel olduğunu bile bile (ucuza geldin diye ki geldide 213 TL ) aldım. Çünkü 3 taneye kadar (belki 22″ monitörlerde bu sayı daha fazladır) bozuk piksel çıktığında zaten garanti kapsamına girmiyordu. Üstelik şansa bakınki deneyip baktığım monitörler arasından bozuk piksel olmayan bir tane buldum. Böylece biraz riske girip 70-90 TL arası tasarruf yapmış oldum.

Ölü (Bozuk ) pikselleri tespit etmek için  DPT (Dead Piksel Test) isimli küçük programcığı kullanabilirsiniz.

DVI girşi olan bir monitör istiyordum ama bütçe müsade etmedi. Bütçe müsait olduğunda elimdekini gittigidiyor’dan satar yenisini alırım artık. Bu arada X1650 mertebesi civarında bir ekran kartı ve DDR ram de arıyorum. Aslında FX5200 ile geçinip gidiyorum ama canım CRYSİS çekiyor.

Yeni monitörümün dikey olarak çevrilmesi gibi bir özelliği yok. Hani bazı monitörleri dikey olarak çevirdiğinizde ekranda otomatik olarak döner ya..Ama  ekran kartımın yazılımı ( nvidia ) sayesinde ekranı her türlü döndürebiliyorum.  İşte bu denemelerimin esnasında dikey monitörler için masaüstü resimleri varmıdır diye bir baktım. Bulduklarımdan pek çoğunu beğenmesemde varmış. Belki sizinde işinize yararlar.

Şahsen daha güzellerini mevcut resimleri düzenleyerek yapabilirdim.