Minibüs sorunsalı

Dün bir haber gördüm. Takvime baktım. 1 Nisan değildi. Ama ya şaka yapıyorlar ya da dalga geçiyorlar diye düşündüğümden acaba haber uydurma olabilir mi diye farklı kaynaklardan kontrol ettim. Aynı haber diğerlerinde de vardı…

Mevzu şu: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir TOPBAŞ “dolmuşlarında tekerlekli sandalye alabilcek şekilde düzenleneceğini söylemiş”  Otobüslerde, metrobüslerde ve hatta tramvaylarda bile tekerlekli sandalye ile ulaşım hala yeterince zorken bir minibüsler eksik kalmış.

Hayır hangi minibüsün kapısından sığacak ki tekerlekli sandalye? Diyelimki sığacak;

Öncelikle minibüs bir tekerlekli sandalyenin geçebilceği kadar boş olmalı,

En az iki sıra koltuğun sökülmesi gerekli,

Sıraların sökülmesi minibüsçülerin işine gelir daha fazla yolcu almak açısından ama durup alırlar mıki iki üç müşterinin yerini kaplayacak tekerlekli sandalyeli birini ?

Bunları mevcut minibüslere uyguylamak imkansız gibi, peki ya ulaşım ağına katılan yeni minibüsler, onlarda bu standartlar aranıyor mu? Hayır.

Aklıma geldi google da arama yaptım. Meğer 10-16 mayıs engelliler haftasıymış.  Artık Kadir Bey neyin gazına gelerek bunları söyledi tahmin edemiyorum. Çünkü aynı Kadir Topbaş daha evvel minibüslerin kaldırılacağını söylemişti.

Daha engellilere yönelik doğru dürüst kaldırımlar yapamayan hatta doğru dürüst normal kaldırım bile yapamayan, yapsa bile kaldırımın değişik noktalarına tekerlekli sandelyenin geçmesini engelleyen şehir mobilyaları koyan belediyelerin olduğu memlekette yaşıyoruz. Bazen kendimi tekerlekli sandalyade hayal ediyorum o kaldırımlardan nasıl geçerim diye… Çok zor valla.

Artık kesin olarak bildiğim birşey  daha var ki o da eğer bir belediye çift yönlü trafiğin aktığı bir yolu tek yöne çeviriyorsa bilinki o yol otoparka dönecek.  Çift şeritli olduğu zamana göre daha sıkışık bir trafik bizleri bekliyor olacak.