Neden 100TL altı doğru dürüst sıfır cep telefonu yok?

Ne zamandır aklımdadır başlıktaki soru. Nokia’nın en basit telefonunun sıfırını 100TL altında bulmak çok zor. Ancak kampanya falan bekleyeceksiniz.  Sadace Nokia içinde geçerli değil.

Mesela en son arkadaşım için Vatan Bilgisayar’dan 101.90TL ye Nokia 1280 aldık. Bu fiyat yüzde 25 indirimli fiyatı.  Halabuki böyle bir telefonun daha ucuz olmasını bekliyor insan.

Neden böyle olduğunu bugün gazetede okuyunca öğrendim. Meğer Devlet 250TL altı her telefon için 50TL vergi alıyormuş. Sonra üstüne birde satarkenki KDV eklenince tadından yenmeyen fiyatlar ortaya çıkıyor. Üstelik bu vergiyi Türkiye’de üretilen telefonlardanda alıyormuş.  İşte haberde; yerli üretim telefonlardan bu verginin kaldırılması ya da düşürülmesi ile alakalı bir haberdi.

Nokia 1280 e gelirsek: Basit ama güzel bir telefon.  Telefonda öyle pek özellik aramayanlar , şarj süresi uzun olsun diyenler için ideal b ir telefon. Telefon basitte olsa çok kullanışlı özellikleri de mevcut. Işığı var Radyosu var Saati sesli söyleyebiliyor… Bence tek eksiği yanında kulaklık verilmeyişi.