Nedir Bu alibaba.com dedikleri ?

Kaç gündür şu haber dikkatimi çekiyor. alibaba.com erişime kapatıldı, erişime engellendi… Daha önce ismini bile duymadığım bir sitenin erişime engellenmesi neden bu kadar çok haber oluyor diye merak edip baktım.

Bilmeyenler için, alibaba.com bir ticaret sitesiymiş. Siteye üye olmak bile 600$ (dolar) başlıyormuş. Üstelik üye olmak isteyenlere yüzde elli devlet destiği bile veriyormuşuz. Ayrıntıları fazla anlatmıyacağım. İlgili haberleri gördüyseniz şimdiye kadar görmüşsünüzdür. Görmediysenizde böyle buyrun. Neden kapatıldığının hikayesi de burada.
Haberi ilk duyduğumdada girdim fakat detaylı incelememiştim. Sonradan girdiğimde ilk önce cep telefonları bölümüne şöyle bir baktım. O da ne!

NK83 cell phone telefonİlk kez gördüğüm telefonlar. Önce şaka sandım. Çünkü özelliklerinden bir daha önce yaptığım şakadaki telefon kadar ilginç geldi bana.

Özelliklerini söylüyorum. Çift sim kart (aynı anda ikisinide kullanabiliyorsunuz) çift kamera, 5 hoparlör, büyük ekran bir telefon. NK83 kodlu bu telefonun diğer özellikleri pek çok telefonda olan özellikler. Beni şaşırtan ise telefonda 5 adet speaker (hoparlör) olması. Tasarımıda ayrı bir güzel…

Özellikleri yanında tasarımıyla beni etkileyen ilk kez gördüğüm pek çok telefona rastladım. Daha sadece Cep telefonları kısmına baktım. Kim bilir daha neler neler var.

Not: Ürünler genelde Çin’de üretildiğinden sağlamlık ve kalite açısından değerlendirmedim. Bazı tasarımlar size tanıdık gelebilir. Ama üzerinde olmasını beklediğiniz marka ya da logoyu göremeyebilirsiniz.