Nerde yaşadığımızı unutuyormuyuz ?

İnsanoğlu unutur. Ne kadar zeki olsa beynini aktif bir şekilde kullansa bile mutlaka bir şeyleri unutur. Bazen adımızı bile unuturuz. Asla unutmam dediğimiz pek çok şeyi unutabiliriz. Nedense tam o bilgiye ihtiyacımız olduğu anda unuturuz. Nedeni ise o bilgiye ihtiyacımız yokken zaten onu unutup unutmadığımızı bilmememizdir. Hatırlamaya çalıştığımız anda unuttuğumuzun farkına varırırız.

Beynimizden o bilgiyi talep ederiz ama bildiğimizi bildiğimiz o bilgiyi beyin bir türlü getiremez. Bazen bilgi gelir ama tamamını göremeyiz. Hani dilimin ucunda dediğmiz andaki durum varya işte bu odur. Bilgi orada bir yerlere takılır. Görebilmemiz için beynimizi biraz zorlamamız gerekir.

Hemen hergün medyamızda savaş, ölüm, katliam, açlık ve safalet içinde olan insanları, izleriz. O an derinden bizi derinden etkileyen bu haberleri haberler bitince unuturuz. Özellikle açlık ve sefalet içinde yardıma muhtaç insanları daha çabuk unuturuz. Belki hergün böyle haberleri hergün izlediğimiz için bize olağan geldiğinden önem vermeyiz. Bu yüzden beynimiz bu bilgileri gereksiz bilgilerin yanına atar.

Bazen tam sınavda defalarca okuduğumuz yeri bile unuturuz. Sınavdan önce genel tekrar yaparken biliyorum diyerek atladığımız yerleri unuturuz. Bildiğimizi bildiğimiz için ve o bilgiye çok ihtiyacımız olduğu için kendimizi sürekli zorlarız. (Bu yüzden çalıştığım sınavlarda bildiğim şeyleri bile sınav anında hatırlamak için küçük hatırlatma kağıtları -kopya değil- hazırlamışımdır hep. Unuttuğum yerde bakardım :)

Şimdi tv’lerimiz gazete ve dergilerimiz sayesinde nasıl bir dünyada yaşadığımız az çok biliyoruz. Belgesellerde izliyoruz. Eskiden olsa (çok eskiden) birisine zürafa resmi gösterdiğinizde o fotoğrafa şaşkınlıkla bakardı. Şimdi en ufak bir çocuğa gösterin bir size birde zürafa fotoğrafına bakıp – eee. ne var yani… edasıyla karşılaşırsınız.

Peki iş güç peşinde koşarken, okuldaki sınavlarla boğuşurken…bırakın iki ayağınızın birbirine dolaştığı anlarda en sakin anınızda bile o belgesellerde izlediğiniz dünyayı aklınıza getirirmisiniz. O an dünyanın bilmediğiniz biryerlerinde neler olup bittiğini hayal edermisiniz. Sizi bilmem ama O zürafa fotoğrafını gösterdiğimiz adam o saatten sonra günlük sıradan işlerini yaparken (ineğini sağarken, sobasını yakarken…) o hayvanı aklına getirir. Çünkü o onun için sıradan birşey değildir.

Bazen nasıl bir dünyada yaşadığımız unuturuz. Unutanlar için ortaya karışık bir video

Nedense sıradan olmayan ilginç, olağanüstü şeylerle daha çok ilgileniriz. Daha kalıcı olurlar aklımızda. Bu yüzden medyada -ilgi çekebilmek adına- pek çok haber yapılır. İlgi çeken haberlerin daha çok kişiyi kendine çektiğini gören medya daha çok ilginç haber yapma peşine düşer. Bir süre sonra en ilgi çekici denilebilecek haber bile ilginizi çekmez.

V e unutmaya devam ederiz.

(Buradaki bilgiler bilimsel verilere dayanmamaktadır)