OBAMA

ABD Başkanı Obama Türkiye’ye geldi ve gitti. Her zaman olduğu gibi verilen mesajlardan çok ayrıntılar daha çok haber yapıldı. Eminim siz Obama ile ilgili yeterince haker okumuş ve izlemişsinizdir. O yüzden sadece kendi gözümle gördüklerimi  paylaşacağım.

İstanbula gelen her ağır misafirde olduğu gibi Obama’nın ziyaretinde de dikkat ettiğim en önemli şey trafiğin kapalı olduğu yerleri kullanmamak ve mümkünse o taraflara gitmemek oldu. Ama adamın programıda tam belli değil ki. Bugünkü istanbul ziyaretinde trafikte beklemek gibi bir sorunum olmadı. Ama geçen perşembe yapılan Obama tatbikatında daha ülkeye gelmemişken kapatılan yollar yüzünden 20 dakika kadar bekletildik. Sırf tatbikatında bile adım başı polis doluydu heryer.

Obama Sultanahmet Meydanından ayrıldıktan epey sonra arkadaşla dersi ekip Gülhane, Eminönü taraflarına gezmeye gittik.  Obama geldiği için giremediklerindenmidir yoksa Obama’da o gün gezdiği  içinmidir Ayasofyanın önünde daha önce görmediğim kadar kuyruk vardı.

Sultanahmet’e gitmeden  önce geçtiğim Beyazıt meydanında yeni bir Obama’lı bir reklam gördüm.  Garanti’nin Çakma Obama’lı reklamından sonra T-Box reklamında da Obamayı andıran bir yüz kullanılmıştı. Bence asıl Obama’lı reklamı yapması gereken markadan hala ses yok.  O markayı eminim biliyorsunuzdur. 80’li yıllardaki reklamları hala video sitelerinde çokça izlenir.  Evet OBA markarna. Ne alaka diyenler için şöyle yazayım. OBA MAkarna. Artık gerisi reklamcıların yaratıcılığına kalmış. Benim aklıma ilginç şeyler geliyor ama belki sonra yazarım.

Akşam gördümki Obama Ayasofya’da bir kediyi sevmiş. Nasıl sevmesinki ? Seçimlerde az destek vermediler. Vermeyenlerin başına gelenler malum. :)

Hemen fotoğraf arşivimdeki o civarda resmini çektiğim kedilerin resimlerine baktım. Aralarında yoktu.  Demek denk gelmemişiz. Kedinin (gli) bundan sonraki akıbeti üzerine derin kaygılarım var. Ziyaretçilerden birinin çantasına atlayabilir. Hatta O kediyi Gittigidiyor.com’da “Obama’nın sevdiği kedi” başlığı altında satılıyorken görebiliriz. Bellimi olur belki reklamlarda oynerken görürüz. Gözleride şaşı imiş. Türktelekom reklamlarındaki gibi çakma şaşı değil yani.  :)

Basında olsun blog alemlerinde olsun Obama hakkında genel olarak olumlu bir hava hakim. Herkes Obama’dan umutlu. Birşeyleri ! değiştireceğini umut ediyor. Ama inşallah aşağıdaki karikatürde olduğu gibi olmaz.

Obama Ankara’da iken Melih Gökçek’in 61 yaşında olduğunu öğrenince şaşırmış. Bende şaşırdım tabi. 45-48 yaşlarında gözüküyor. Merak ettiğim Obama kaç yaşında diye. 4 Ağustosta 48 yaşına girecekmiş(1961).

Obama ile alakalı gözüme takılanlar: Meclis konuşması tam metni ingilizce (metin +video) (video), Obama yemini, Ezan vakti, … devamı gelebilir ama gelmeyebilirde!