Opera’yı artık yüz mimiklerinizle kontrol edebilirsiniz.

Benim için internet tarayıcılarının 4 büyüklerinden biri (Firefox, ie, Safari, Opera ) olan Opera internet tarayıcısına yepyeni bir özellik daha eklenmiş.

Opera tarayıcısını artık yüz hareketlerinizle kullanabilceksiniz. (Opera Face Control) Farzedelim bir sonraki sayfaya geçmek istiyorsunuz, sağ gözünüzü bir kere kırpmanız yeterli. Yalnız bu özellikleri kullanabilmek için en az 1,3 Megapiksellik kamera sahibi olmanız gerekiyor.

Yüz mimikleri ile tarayıcıyı kullanmak için önce F8 e basarak yüzünüzü taratmanız gerekiyor.  Ancak uzun sakallar ve bazı saç sitillerinde program komutları algılamada sorun yaşıyormuş. Saçınız yüzünüzün %25 inden fazlasını kaplarsa komutlar algılanamayabiliyor. Tabi birde istem dışı tepkilerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En çok sorun ise haber ve yetişkin sitelerinde yaşanıyormuş. Bunun için buralarda yüz mimikleri algılaması devre dışı bırakılıyormuş.

Operayı yüz mimikleri ile kontrol komutları

Opera'yı yüz mimikleri ile kontrol komutları

Video ve resim herşeyi anlatıyor aslında. O yüzden üstünde  fazla konuşmaya gerek yok. Zaten yeni çıktığı için sürekli güncellemeler olacaktır.  Mevcut  bazı detaylar kaldırılabilir ya da yenileri eklenebilir. Daha fazla bilgiyi Opera’nın sitesinden edinebilirsiniz. Opera Labs

Sonraki sayfaya geçin>>