Panoramio.com


Google Earth programını bilmeyeniniz yoktur. Bilmiyorsanız büyük bir nimetten şimdiye dek mahrum kalmışsınız demektir.

İşte o Google Earth programında kendi çektiğiniz fotoğrafları yayınlayabiliyorsunuz. Ve o fotoğrafları başlıkta adını verdiğim Panoramio.com sitesi ile yüklüyorsunuz. Panoramio’ nun sahibi de Google.

Ayrıca coğrafi bir konumdaki fotoğraflara Google Earth ile bakmak yerine panoramio.com sitesinde daha kolay şekilde bakabilirsiz. Çünkü bir tarafta baktığınız yerin haritası varken diğer tarafta orayla alakalı fotoğraflar listeleniyor.

Memleketinizin adını bir yazın bakalım. Mesela ÇaycumaZonguldakSiteye fotoğraf yüklemek için üye olmalısınız.

Üye olmak ücretsizdir.

Üye olunca 2GB lik bir fotoğraf yükleme alanına sahip oluyorsunuz.

İstediğiniz fotoğrafları “Bu fotoğrafı konumlandır” linklerini kullanarak google earth’a yükeleyebilirsiniz.

Sitede bulunan fotoğraflara yorum yapabilirsiniz.

Size işinizi kolaylaştırmak için bu siteye fotoğraf nasıl yüklenir, nasıl konumladırılır, nasıl silinirin yollarını anlatırdım ama gerek yok. Bu konuda sorun yaşayanlar yardım bölümünden siteyle alakalı istedikleri sorunların cevabını bulabilirler.

Size tavsiyem siteye üye olmadan önce önce burayı bir okuyun.  Çünkü siteye yüklenen fotoğrafların Google Earth da gösterilmesi için bazı kurallara uyması gerekir.

Mesela çektiğiniz  insan pozları, portreler, üstü kapalı mekanlarda çekilmiş fotoğraflar,  arabanızın, çocuğunuzun fotoğrafı kabul edilmiyor. Bunları siteye yükleyebilirsiniz ancak google earth’da konumlandıramazsınız.

Ben hep o tarz fotoğraflarımı yüklemek istiyorum diyorsanız Google’ın bir diğer hizmeti olan Picassaweb‘i kullanabilirsiniz.  Yine burada da aradığınız yerle alakalı fotoğrafları bulabilirsiniz. Ancak buradakiler biraz daha kişisel fotoğraflar.


Ayrıca Picassa programını da tavsiye ederim.