Pardus “Özgürlük için”

Uzun zamandır Pardus u kullanıyorum. Daha evvelde  ara ara kullanmıştım ama pardus daki eksiklikler, alışmada zorluklar ve bazı windows programlarına bağımlılığımdan dolayı fazla uzun sürmedi. Pardus 2009 u bazı eksikleride olsa kullanmaya devam ettim. 2009.2 versiyonundan onlarda giderildi.

Ve şimdi windows’a geri dönmek için sebebim kalmadı.  Her ne kadar evde XP yüklü bir bilgisayar olsa da ben sadece pardus yüklü olanı kullanıyorum. Bu arada işletim sisteminde bir problem çıktığında, yeniden kurmak gerektiğinde bilgisayarlarını bana getiren tanıdığım bir kaç akrabama da Pardus yükledim. Neydi eskiden o… Windows u kur, kodekleri kur, sürücüleri kur, msn kur onu kur bunu kur… güncelle uğraştırıyordu beni. Şimdi tek yaptığım sadece pardus u kurmak. Biraz zorlandılar ama alışıyorlar. Neticede en çok yaptıkları şey İnternette gezinmek, msn ile sohbet ve oyun oynamak.  Oyun oynamak dışındakilerle alakalı bir problem yok.  Zaten bilgisayarları da sırf  onun için Windows yüklemeye değecek oyunları pek kaldıramıyor.

  • Pardus da beni en çok etkileyen şey: Windows’un tüm kodekler yüklü olmasına rağmen takılarak oynattığı 1080p videoyu Pardus’da kurulum biter bitmez açtığımda takılmadan oynatmasıydı. Üstelik firefox ve birkaç program arkada çalışıyorken.
  • İlk kurmamdan bir süre sonra windows’dan kalan bir alışkanlıkla disk birleştirip sistemin biraz daha hızlı olmasını sağlıyayım dedim. Farklı işlemler için onlarca aracı kendinde var olan pardus’da disk birleştirme hizmeti bulamadım. Meğer Pardus’da disk birleştirme hizmetine gerek bile yokmuş.
  • Arkadaşın hediyesi olan Asus A8J dizüstü bilgisayarımın sürücülerin olduğu yoktu. Aslında vardı ama sadece Vista sürücüleri mevcuttu. Windows Xp kurulu iken indirdiğim sürücülere rağmen bazı fonksiyon tuşları çalışmıyordu. Pardus ile bu dertlerden de kurtuldum.
  • Pardus da en çok sevdiğim diğer bir özellik herhangi bir videoyu açıp bir süre sonra kapattığımda kaldığı yerden devam etmesi. Böylece kaldığım yeri arama derdi olmuyor. Üstelik CD flashbellek gibi takılan aygıtlardaki filmlerdede kaldığı yerden devam edebiliyor.
  • Başlarda ne gereği var dediğim çoklu masaüstünün aslında ne kadar kullanışlı olduğunu farkettim. Üstelik pek havalı bir görünüm katıyor.
  • “Wine”  ile de bazı Windows programlarını kurup çalıştırabiliyorum. Genelde küçük boyutlu programları kuruyorum. Çünkü Büyük boyutlu oyunları kurduğumda Bilgisayarın işlemcisi üzerinden  çay demlenecek kadar ısınıyor.
  • Ayrıca ofis programlarını kurmak zorunda olmamak ayrı bir kolaylık.
  • Pardusda oynanabilecek pek çok oyun mevcut. Bir kaç tane deneme amaçlı kurdum. Gerçi artık fazla oyun oynayan biri değilim.

Bilgisayarınızla tek yaptığınız internette gezinmek, sohbet etmek, müzik dinlemek, film izlemekse pardus u kullanın. Özelliklede korsan işletim sistemi kullanıyorsanız. Pardus kullanmanızda şart değil. Herhangi bir linux işletim sistemini kullanın. Ek olarak kullandığınız bilgisayar bir  windows yüklü netbook ise Linux işletim sistemlerinin netbook versiyonlarını deneyin. Böylede o küçük ekranlı bilgisayarınız gözünüze daha bir albenili gözükecekdir.

Pardus u internet üzerinden indirip cd ye yazarak kurabilir ya da sadece kargo ücretini ödeyerek CD sine sahip olabilirsiniz.

www.pardus.org.tr —  www.ozgurlukicin.com Forum