“Readability” ile okumaya odaklanabilir sayfalar

İnternet artık kitapları kenara bıraktıran bilginin ana kaynağı gibi bir hale geldi artık. 7 den 70 çoğu kişi bilgiyi kitaplardan aramak yerine internetten kısa sürede bulmayı yeğliyor. Ancak yüzlerce çeşit font, yanıp sönen, tam okuyacağınız yazı üzerine açılan reklamlar nedeniyle insan bulduğu şeyi okumaya odaklanamıyor.
Okuduğunuz şeyin yanındaki ilginzi çeken diğer şeyleri tıklayıncada, birde bakmışınız tarayıcınızı üstünde onlarcasekma açmışsınız. Hatta ilk ne yaptığınızı bile unutabiliyorsunuz. Okuduklarınızdan tam bir verim alamıyorsunuz.
Böyle durumlarda “readabilitiy” aracı ile daha okunabilir sayfalar ihtiyacınız olan şey. (tv deki pazarlama reklamlarındaki gibi bir giriş oldu :) Readability= “okunabilir” veya “okunulabilite”

Lafı daha fazla uzatmadan sadede geliyorum.”http://lab.arc90.com/experiments/readability/” bağlantısını tıklayın. Yazı sitilini, boyutunu vede kenarlarda olmasını istediğiniz boşluğu ayarlayın. Son olarak “Readability” butonunu farenizle tarayıcınızın yerimleri alanına sürükleyin. Bu kadar. Üyelik falan gerekmiyor. Bundan sonra tek yapmanı gereken okumaya odaklanmak istediğiniz sayfada iken az evvel eklediğiniz butona tıklamak. Sitede sağ üstte bulunan videoda basit bir anlatım mevcut.

Özellikle haber sitelerinde uzun haber yazılarını okurken işinize çok yarayacak.  Tecrübe ile sabit.