“?ref=” Sorunu ve çözümü !

Site istatistiklerimde bu aralar dikkatimi çeken bir şey oldu.  Bazı yazıların  ardesinin sonuna “?ref=HadiZayifla.com” ekleniyordu.  Neyin nesidir diye baktım ama o siteden bana bir linkte verilmemişti. Biraz araştırınca aynı sitenin daha yüzlerce site için aynı yöntemi kullandığını gördüm.

Tabii ilk kez rastladığım bu nedir, niye yapılır, bunu yapanlara yararı nedir bana bir zararı dokunur mu diye arama yaptım. Wolkanca ve F-Blogdan konu ile beni aydınlatan bilgilere ulaştım.

Kısaca özetlersek; Evet bu “?ref=” olayı  zararlıdır.  Google Sandbox’a (Çöp siteler) düşebilir,  arama sonuçlarında siteniz daha gerilere atılabilirsiniz.  Şahsen bu aralar günlük ziyaretçi sayımda ufak bir miktar düşme olduğunu söyleyebilirim.

Sizin siteniz için bu gibi durumların olup olmadığını google’a “site:siteadi.com ref” şekilnde arama yaparak öğrenebilirsiniz. (tırnaklar olmadan)

Ben sorunumu .htaccess dosyama aşağıdaki kodu ekleyerek çözdüm.

RewriteCond %{THE_REQUEST} \?(ref=.*)?\ HTTP [NC]
RewriteRule .? http://www.siteadresi.com/%{REQUEST_URI}? [R=301,L]

Ben .htaccess dosyasından falan anlama diyorsanız  “header.php”  dosyanıza aşağıdaki kodaları yerleştirin.

<php if(strpos($_SERVER[‘REQUEST_URI’], ‘?ref=’)){header(”Location: index.php”);die();}

Bence bir an önce önleminizi alın. Sitenizin üzerinden geçinen bu asalaklara izin vermeyin. Yoksa biraz abartarak söylüyorum ama bu “ref” olayı yüzünden sitenizin “ruhuna el fatiha” diyebilirsiniz.