Rutin haberler

Medyamızın her dönemde yayınladığı bazı rutin hale gelen haberleri vardır.  Belli periyorlarda ya da akıllarına tekrar geldiğinde ekrana yanısıtırlar.

Mesela Her yıl Mehmet Öz gelir fındık, ceviz yiyin, portakal yiyin dut, vişne, kiraz, karpuz yiyin….der ve Türkiye de onun konumunda hiçbir doktorun uygulamalı olarak göstermediği sağlıklı yaşam hareketlerini göstermek için yatar şöyle şöyle yapın der.

Sürekli olarak sağlık için zararlıdır dedikleri gün gelir “Aslında faydalıymış” diye haber olur. Ya da tam tersi.

Ara ara Bilimadamlarının ya da uzmanların yaptıkları araştırmalara göre diye bir haber sunarlar ama çoğu zaman o uzmanların adı verilmez.

Türkiyede bin-ikibin kişilik anketler yapılır ve tüm Türkiye geneli için geçerliymiş gibi anket sonuçlarını kullanarak vatandaşa mikrofon uzatılır.

Bayram öncesi ve sonrası tıkanan trafik ve kaza bilançoları verilir.

Hele Magazin haberlerindeki rutinliği hiç saymayacağım. 70-80’li yılların gazetelerindeki magazin haberleri ile şimdiki haberlerde değişen şeyler isimler ve  mekanlar. Olay ve içerik aynı.

Bu konuda daha öncede daha net örnekler vererek bir yazı yazmak istemiştim ama arada kaynadı. Bir dönemlerin Türkiyesi’ni tanıyabilmek adına takip ettiği Hürriyet’in 10-20-30-40-50 yıl önceki gazete manşetlerini yayınladığı arşivinde şu haberi görünce aklıma geldiği için yazayım dedim.

8 Aralık 1968 Hürriyet Gazetesi. İlk sayfadan verilen bir haberde “Londra Devlet İstatistik dairesini açıklmasına göre bekarlar daha genç ölüyormuş.” Photoshopta değişik filtreler uyguladım ama metni tam olarak okuyamadım.

Ama başlığı ve başlığın türevleri ile arama yaparsanız farklı yıllara ait onlarca haber bulabilirsiniz. Şu şekillerde arama yaparak bulduklarımdan bazıları:

Bekar erkekler daha genç ölüyor (Sabah 2001)

Bekar erkeklerin ölümü daha erken oluyor (Bugün Gazetesi 2008)

daha pek çok haberi bulmak mümkün ama gerek yok. Daha bunlar gibi bir ülkedeki bilimadamlarının çok sınırlı sayıda denilecek denekle yaptıkları araştırmalardan vardıkları sonuçlar bize de  mal edilerek pek çok haber yapılıyor.

Araştırma sonucu diyerek atılan başlıkları ardarda sıralarsanız büyük çelişkiler çıkıyor ortaya.  Evli erkekler daha uzun yaşıyor ama aynı zamanda evli erkekler daha fazla depresyon geçiriyormuş.  Bu arada kavgasız evlilikte ömrü kısaltıyormuş. Uzmanlar böyle diyor.

Son olarak söyleyebilceğim şey tek kelime : dejavu