Merhaba Safari, Hoşçakal Opera

Takip ettiğim pek çok sitede safari çıktı indirin deneyin gibisinden yazılardan sonra şimdiye dek tanışmadığım Apple’ın web tarayıcısı Safari‘yi denemeye karar verdim. İyikide denemişim.

Firefox, Opera , ie ve Chrome nin güncel versiyonları hali hazırda bilgisayarımda kuruluydu zaten. Safari’yi de kurunca bazılarını kaldırayım dedim artık. Firefox kaldıracaklarımın arasında asla olamazdı. İe’yi Windows’dan dolayı Chrome’yi de Google’a hürmeten kaldırmak istemedim. Geri kaldı sadece Opera. Evet Opera’yı kaldırabilirim zira Safari olunca artık Opera’ya ihtiyacım olmadığını hissettim.

Safari Önizleme

Safari Önizleme

Tarayıcılar ne kadar belleği işgal ediyor

Safari izlenimlerime gelince Son çıkan “Safari 4 Beta” versiyonundan önce stabil sürümünü kurdum ve çokta beğendim. Diğerlerine nazaran hissedilir derece hızlıydı. Öncelikle tıklar tıklamaz açılıyor.

Gezdiğim siteler gözüme bir başka güzel gözüküyordu… Şimdi size ne kadar anlatsam boş. Deneyin görün derim. Yeni tarayıcı hakkında daha fazla detay almak isterseniz  Siberkültür‘ de ve Shiftdelete.net‘te fikir verebilecek yazılar var.

Yukarıdaki resimde bilgisayarımdaki tarayıcıları açtım hepsinde de kendi sitem açılmıştı. Harcadıkları bellek miktarı ortada. En az harcayan Opera, en fazla harcayansa Firefox.  Safari Operadan sonra ikinci sırada. Gayet güzel.