Sağım Solum, önüm arkam google chrome

Bu nedir yaa… google ‘ın yeni tarayıcısı Chrom’ dan (Krom) bahsetmeyen site ya da blog kaldımı acaba. Bir ben kalmıştım. Onuda şimdi yerine getiriyorum. Merak etmeyin. Bu yazı google Chrome özelliklerini inceleme yazısı değildir.

Şimdi size bir sorum olacak. Bu tarayıcıyı google değilde herhangi birisi yapıp tanıtsa bu kadar ilginizi çeker miydi? Merak edip denermiydiniz.  Eminim merak edip kuranların çoğu sırf google’ın bir ürünü olduğu için denedi.

Bende denedim. Açıkçası şu anki haliyle “Tamam bundan sonra kullanacağım tarayıcı budur” diyemem. Ama şunuda söyliyeyim ki google dersine çok iyi çalışmış.  Öncelikle tarayıcı ilk çıktığında  onlarca farklı dil seçeneği mevcuttu.  Google’ın yaptığı tanıtım videoları dahi Türkçe idi.  Tarayıcı gayet hoş bir görünüme sahipti. Kullanışlıydı. Bir iki eksiği çıktı dediler ama o kadar kusur kadı kızında da olur.

24 saat içinde bu kadar çok kişiye ulaşmasının en büyük etkenlerinden biriside yüzlerce bloğun, sitenin, haber sitelerinin tanıtmasıdır.  Haliyle millet merak etti.

Benim bildiğim google bu tarayıcı ile kullancı bilgilerini dibine kadar sömürür. Dibine kadar olmasa da daha rahat bir şekilde yapar.  Zaten Mevcut tarayıcılar ile bunu yapıyordu. Ancak İE8 ile bunu yapamayacakmış.

Google neden kullanıcı bilgilerini (tercihlerini) topluyor? Bu sonun cevabı şu sorunu cevabı ile aynı. Google neden herkes tarafında bu kadar çok kullanılıyor seviliyor?. Çünkü google bizi tanıyor. Neleri sevdiğimizi, nelere eğilimli olduğumuzun bilgisini alıyor ve ona göre davranıyor.  Aşık bir gencin sevdiği kızın hangi çiçeği, müziği sevdiğini, nelerden hoşlanıp nerlerden hoşlanmadığını bilmek istemesi gibi google da kullanıcıyı tavlamak için bu bilgileri topluyor.

Kaçınız Chrome’yi indirmeden  kullancı sözleşmesini (EULA) okudu? Tamam vazgeçtim. Zaten kaçımız kurduğumuz programların kullanıcı sözleşmelerine dikkat ediyor ki. Onu bırakın Kredi kartı başvuru formunu tam olarak hatmeden var mı aranızda? Buraya göre bir madde rahatsızlık üzerine değiştirilmiş.

Sonuç olarak Google’ın bu yeni tarayıcısını kullanmak ya da kullanmamak size kalmış. Ancak bana sorarsanız eğer firefox kullanıyorsanız Chrome şimdilik gerek yok. İyi bir şeye benziyor ama henüz pişmiş hali bu değil….

Kullandığım Firefox Eklentileri