Sansürsüz bir Türkiye için facebook’ a bir hafta sansür

Hani bir zamanlar vardı “Aydınlık bir Türkiye için 1 dakika karanlık!” eylemleri buda onun gibi bir düşünce aslında. Ama arkasında durup olması için çaba göstereceğim, çözümü kesin budur dediğim bir düşünce de değil aslında. Sadece aklıma gelmiş çoğu zaman yazıya da aktarmadığım öyle bir düşünce işte.

Son zamanlarda hep şikayet ediyoruz internetdeki sansürden. Ama hep şikayetçi olmamız birşeyleri değiştirmiyor. Siteler yasaklanmaya devam ediyor. Uzun zamandır bu konuda hep bir yasal boşluktan bahsediliyor ama çözüm için harekete geçen yok. Demek ki internetteki sansüre karşı yapılan şikayetler yetkilileri harekete geçirecek kadar kuvvetli değil.

Geçenlerde haberlerde vardı. Facebook un Türkiye deki kullanıcı sayısı 22.6 milyon kişi kadarmış. İşte bence yetkilileri  hemen harekete geçirecek kuvvet budur. Evet en çok tercih edilen bir video sitesini engelleyebilirsiniz. Hem alternatifleri çok hemde girmek isteyen bir yolunu bulup girmeye devam eder zaten.

Ama internet denince aklına msn, chat, sohbet gelen çoğunluğun olduğu bir ülkede sen bu insanları ilkokul arkadaşlarından :) ve internetde dahil olduğu tek sosyal ortamdan ayırırsan… işte o zaman çarşı karışır hemşerim!

Hem Facebook u neden kapatmazlar anlamıyorum. Çünkü Türkiye de sitelerin kapatma nedenlerini oluşturan her şey ve daha fazlası facebook.com’da da var. Herhalde kimse Çilekleri tarlada çürüyen çocukların, teyzelerin, amcaların, ve poker bağımlıların… öfkesini üstüne çekmek istemiyor. Ya da kapatma sebeplerinin hiç olmadığı kadar çok kişiye haber olarak ulaşmasından çekiniyorlar.

Facebook en az bir hafta kapatılsa neler olabilir merak ediyorum.

Bu arada elbette bir denetim, sansür olmalı. Ama bu bir kişi yüzünden milyonları cezalandıracak şekilde yapılmamalı.

Edit: 7 – 10 – 2010

Kapanan diğer sitelere facebook kadar toleranslı davranmışlar mıdır?