Sitemi WordPress 2.7’ye güncelledim

Wordpress

Uzun zamandır (pekte uzun sayılmaz aslında) beklediğim WordPress 2.7 nin kararlı sürümü çıkınca bloğumu güncelledim.

Yeni versiyondaki ilk izlenimim; Daha hoş görünümlü daha kullanışlı olmuş. Verimliliği artımış. Verimlilik derken daha az alanda daha çok işlemi yapma imkanınız var.

Güncellemeden önce değişimi daha iyi görebilmek adına eski sürümün ekran görüntülerini çektim.  Merak edenler içinde eski ve yeni görünümü buradan paylaşıyorum.

BaşlangıçYazı ekleme sayfası

Diğer sayfalarda pek bir değişiklik. Yeni görünüme uyum sağlamışlar ve sol yanlarına resimlerde de gördüğünüz menü alanı var.

Yalnız yazıların toplu olarak görüntülendiği “edit.php”  eskiye nazaran biraz daha kötü olmuş. Heleki “alıntı görünümü” ne geçilince daha bir kötü oluyor. Bu kötü görünümün üstüne İnternet Explorer’de kaymalar oluyor..

Yeni sürümde eklentilerle ve temam ile  ilgili bir problem yaşamadım. Ama bazı yenilikleri kullanabilmem için temaya bazı eklemeler yapmam gerek galiba.  Yeni eklenen yorum sayfalama özelliğini şuan kullanamıyorum.

Eğer sizde benim gibi WordPress Automatic Upgrade eklentisi ile güncelleme yaptıysanız yarı ingilizce yarı türkçe bir yönetim panelini olmuştur. Bunun için wordpress kulladnığınız sürümün türkçesini indirin ve türkçe dil dosyasını yükleyin.

Türkçce dil dosyası;
“\wordpress\wp-content\languages” dizinindedir. Yüklerkende yine aynı dizine yükleyin. Bu arada artık güncelleme için kullandığım bu eklentiye de gerek kalmadı gibi. Gibi diyorum çünkü yeni eklenen güncelleme özelliği ne kadar iyidir bilmiyorum.

Tam bir inceleme yapamadım ama  herşeye rağmen güzel oldu bu güncelleme.

Beğendiğim ve beğenmeiğim özellikleri inceledikçe madde madde buraya yazacağım.

1- Admin Panelde (ilk giriş sayfası) son taslaklar şeklinde bölüm olması güzel olmuş.

2- Yorumlarda hemen düzenle ve hemen cevapla özellikleri + puan.

3- edit.php ‘de yani yazıların listelendiği kısımda yazı başlığı üzerine gelince çıkan düzenle, çabuk düzenle, sil, önizleme menülerinden “düzenle” gereksiz olmuş. Çünkü zaten başlığa tıklandığında düzenleme sayfasına gidiliyor.

4- Sağ üstteki “Ekran Seçenekleri” ile istemediğiniz veya kullanmadığınız bölümleri kaldırabilirsiniz.