Sizin sularda kokuyor mu?

Hiç kurumak üzere olan suyu azalmış dere ya da ırmak nasıl kokar bilir misiniz?. Suyu çekildikçe o güzelim derenin, gölün suyu ne hale gelir. Şahsen ben bu kokuyu çok duydum. O görüntüyü de çok gördüm.

Öyle sularda kurbağa kokar, yosun kokar. Suyun azalması yüzünden ölen canlılar kokar. Ne kadar arıtırsanız arıtın o kokuyu gideremezsiniz. O suyla yemek yapamazsınız çocuğunuzu yıkamaya korkar, kendiniz  ise yıkanmasam daha mı iyi diye düşünürsünüz. Yıkandığınızda o koku üzerinize sinmiş olur. Banyodan çıktığınız için misler gibi kokmanız gerektiği halde burnunuza o garip, kötü koku gelir. Başka kokularla bastırmak istersiniz.

O suyla yaptığınız yemeği yemek istemezsiniz. Çünkü yemeğede geçer kokusu. Üstelik yemeğinizin tadıda bir fena olur. Aldığınız meyveyi yıkamadan yemek daha mantıklı gelebilir.  Çay içmekiçin ne  kadar kaynatsanızda ne o koku ne de o kötü tad kaybolur.

frog kurbağaBunlar hep o suların azalmasından, suda birim alana düşen kirlilik miktarının artmasından, oluşan yosunlardan ve ölen canlılıardan kaynaklanıyor. Şöyle bir benzetme yapalım. İçinden kurbağaların olduğu büyük bir gölden mi su içmeye çekinirsiniz yoksa içinde tek bir kurbağa olan damacanadanmı.  İşte siz o kurbağaların yaşadığı suyu ne kadar azalmasına neden olursanın o kurbağaların içtiğiniz suya daha yakın olmasını sağlarsınız. Gün gelir bardağınızın içine kadar girerler…

Yeterince tiksindirebildim mi sizi? Evet amacım sizi tiksindirmekti. Çünkü o kurbağaların yaşadığı su her geçen gün azalıyor. Ben bügün itibari ile o kukuyu duymaya ve o tadı almaya başladım. Yani suyumuz azalıyor ve azaldıkçada kirlilik oranıda artıyor demek bu.

O yüzden suyumuzu daha dikkatli kullanalım. Suyumuzun kötü kokmasında ve tadı olmasında kurbağaların hiç suçu yok. Tüm suç bizim. Hala vermek istediğim mesajı anlamayanlara söylüyorum! Suyu tasarruflu kullanın! Adamı hasta etmeyin! (gerçek ve psikolojik anlamda) Kimse yazın sıcağında susuz kalmasın!

İstanbulda yaşayanlara soruyorum. Siz de o kokuyu alıyormusunuz ?

İstanbul dışında durum nasıl ?