Telgrafın tellerine kuşlar mı konar?

Nihayet soğuk günleri arkada bıraktık. Bahar geldi. Çiçekler açıyor, ağaçlar yapraklanıyor kuşlar göç ediyor…. Tüm bunlar baharın işaretçisi.

Göç eden kuşlar arasında kırlangıçlar en çok dikkatimi çekenler. Üstün manevra kabiliyetleri vardır ki beni en çok bu yönüyle etkillerler, tellerde sıra sıra dizilir, düz duvara çamurdan yuvalar yaparlar.

Bu yıl henüz kırlangıç görmedim ama yukarıdaki videoyu izleyince aklıma geldiler. Yıllar önce birgün yolda yürürken tellere sıra sıra dizilmiş kuşları görünce uçmalarını göreyim diye taş attım. Ancak taşın yakınındaki bir kaç tanesi havalanıyor sonra yeniden konuyorlardı. Son attığım taş kuşları teğet geçmedi ve onikiden vurdu. Amacım vurup düşürmek değildi ama kazara birini arkadaşlarından ayırdım. Çok büyük suçluluk duygusu yaşamıştım. O gün bugündür kuşlara taş atmam.

Kırlangıçlar hakkında şöyle bir inanış vardır. Yüksekten uçarlarsa hava güzel olacak, alçaktan uçarlarsa hava bozacak denir.Sürekli uçuşup duran bir türlü yere konmayan, konduğundada elektirik telleri gibi yerlere konan bu kuşlar ne yer içer hep merak etmişimdir. Çay, kahve, gazoz içmedikleri kesinde ne yerler? Balık ekmek, şiş kebap… Turist hayvanlar neticede :) Şaka tabii ki. Üsttede paylaştığım wikipedia adresinde yazdığına göre sinek avlayarak beslenirlermiş. Sahip oldukları üstün manevra kabiliyeti bu yüzden verilmiş olsa gerek. Tamda sineklerin üreme dönemlerinde gelen bu kuşlar bakın bizi nasıl bir beladan kurtarıyorlarmış:

“Nisan ayı ortalarında yumurtasını bırakan bir karasinekten gelen neslin, aynı yılın Eylül ayı ortalarında bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu geçer. Başka bir ifadeyle, bir gramın % 1’i ağırlığındaki (yaklaşık olarak 70 sinek 1 gr ağırlığındadır) bir sineğin devamı olan nesillerden 80 bin ton ağırlığında bir sinek ordusu meydana gelir.”

Birde Kırlangıç hikayesi vardır. Hani “Kırlangıçların ömrü 6 aydır!” diye biten. Merak edip araştırdım doğrumu diye. 9 yıl kadar yaşıyormuş mübarek hayvanlar.

Kuşlar hakkında herşey