Titreyen LG T710BH monitör

Uzun bir süre yoklktan sonra tekrar merhaba. Vizelerim varken yeni şeyler yazamdım bloğuma. Ama zaten siz bunun eksikliğini hissetmemişsinizdir.

Tam vizelerim (arasınav) bitti dedim monitörüm arızalandı. Halbuki daha yeni tamir ettirmiştim. İlk kez tamire gitmişti ve hiç görüntü yoktu o zaman. Şimdi ise titreyen ve kayan görüntüsü olan bir monitörle karşı karşıyayım. Daha doğrusu öyleydim. Yeni bir monitör ( LCD ) alma niyetinden olduğumdan ve de zaten ikinci eli 60-80 ytl arasında değişen monitörüm için ikinci bir tamir parası vermek istemediğimden sorunumu kendim çözebilirmiyim diye araştırdım.  Şimdiye dek aldığım tüm parçaların nerdeyse hepsi garantileri bittikten sonra arızalandı. Sadece bir keresinde monitörümü arızalandı sanaraktan boşu boşuna servise götürmüştüm. Oysa monitörü taşıdıktan sonra sanki mıknatıs yaklaştırmış gibi oluşan renklenme düğmesini açıp kapadıktan sonra düzeliyordu.

Şimdiki arızayı nasıl giderdiğimi anlatmadan önce arızası tam olarak neydi onu netleştirelim.  Monitör ufak sarsıntılar sonrasında titreşmeye başlıyor bazende görüntü kayıyordu. Düzelmesi için sağa sola oynatmak yada yeniden sarsmak gerekiyordu. Yalnız bu arıza frekansla alakalı bir şey değil. O yüzden sizde aynı sorunu yaşıyorsanız  çözüm yönteminiz burada anlatacaklarım değil.

İnternette araştırdığımda soğuk lehim ya da çatlak olabilir veya elektirik akımı ile ilgili olabilir deniyordu.  Monitörümü açtım bir sorun yok gibiydi.  Daha öncede açıp temizlediğim için bu konuda tecrübeliyim. İlk temizlememde içi sanki soba yakılmışcasına kurum kaplıydı.

Neyse çözüme gelirsek arızanın fotoğrafta gördüğünüz ayağının üzerinde yer alan devre kartının bulunduğu tabla sarsıldığında titremeler oluyordu. Önce ayağı çıkarıp koydum masaüstüne. Titremeler bitmedi. Bende monitörün köşelerine tabla bir yere değmeyecek şekilde destekler koydum.  Ondan sonra arıza sanki hiç yokmuş gibi çalışmaya başladı.

Bende servise ikinci bir tamir parası vermekten kurtuldum.