Transformers 2: Yenilenlerin İntikamı

Geçen gün bir  fırsatını bulup Transformers 2 filmini izlemeye gittim. Cevahir Alışveriş merkezindeki büyük perdelerde izlemeye alışkın olduğumdan ilk kez gittiğim Bağcılardaki sinema perdesi pek küçük geldi bana. Fiyat bakımından ucuzdu (5 TL). Gerçi bu benim için önemli değildi çünkü parasını ben ödemiyordum.

Filme gelirsek: Fragmanlara bakarak film çok güzel demek sizi yanıltabilir. Evet görsel efektler harika ama film gereksiz ve zorlama bir mizah yüklü. Filmdeki mizah anlayışı bana “taksi” ve “korkunç bir film” i hatırlattı. Robotların gerçekçi görünmesi için harcanan onca emeği unutturan ve sanki özel efektlere o kadar yoğunlaştıkki filmin diğer bölümlerini, senaryoyu çok önemsemedik mesajı veriyor. İşte o yüzden filmin bir parçasıymış gibi hissedemiyorsunuz kendinizi. Şu an bir film izliyorum ve bunlarda görsel efektlerden ibaret denincede işin büyüsü kaçıyor.

Hele filmin ilk yarısı insanı sıkıyor.Anne ve baba karakterinin filmdeki rolleri beni daha bir uzaklaştırdı gerçekçilikten. Sanki onlar başka bir filmde oynuyorlarda sahneler karışmış gibi.  İşin içine komik olamaya çalışan robotlar girince daha bir kopuyorum.

Bu arada öğreniyoruz ki robotlarda doğabiliyor ve yaşlanabiliyormuş. Ayrıca tıpkı terminatör filminde olduğu gibi insan kılığınada girebiliyorlarmış ve nedense koskoca robotlar koşan bir insana yetişemiyor, yakalayamıyor. Yürürlerken bile daha arkada kalabiliyorlar.

Filmde en beğendiğim sahneler ise Optimus Prime nin hakkın rahmetine kavuştuğu ormandaki sahneler ve çöl sahneleri. Ancak çöl sahnesinin büyük bir bölümü Optimus Prime’a tekrar hayat vermek için uğraşmakla geçerken Prime canlanınca iki dakikada herkesi temizliyor ve film bitiyor.

Film serinin devam etmesine müsait bir şekilde bitti. Ancak yeni filmde böyle olacaksa hiç çekilmesin daha iyi. Trasnsformers 2 Görsel efektler bakımında Transformers 1 e göre daha iyi ama senaryo bakımından daha kötü.

Görsel efektleriyle ön plana çıkan filmlerden beni gerçekçiliği ile en çok etkileyen film hala “Dünyalar Savaşı”. Bendeki etkisi en uzun süren  film odur.  Eğer izlediğiniz bir sinema filmi sizde bir etki bırakmıyorsa, sizi bir parçası yapamıyorsa, heyecanlanmıyorsanız , duygularınız harekete geçmiyorsa geçirdiğiniz vakite yazık. Keşke evde televizyon izleseydiniz.