Türk Lirası

Başlığa “Yeni Türk Lirası” yazmak isterdim ama değil. Bu sadece Türk Lirası. Paradan 6 sıfır atılmasının ikinci adımı olan paradan “Yeni” ifadesinin kaldırılması gerçekleştiriliyor. Bugün Yeni paraların tanıtımı yapıldı.


Ayrıntıları geçelim. Öncelikle haber sitelerinden gördüğüm fotoğrafların kalitesi düşük olduğundan mıdır nedir pek beğenmemiştim. Renkleri çok soluk gibiydi. Sonra merkez bankasının dokümanlarından baktığımda daha  hoş gözüktüler gözüme.  Birde elime bolca geçse o zaman görün siz bendeki hoşluğu :)

Beni en çok şaşırtan paranın arka yüzünde kullanılan Yunus Emre dışındaki şahsiyetler oldu. Ordinaryus Prof. Dr. Aydın sayılı (5 TL), Ordinaryus Prof. Dr. Cahit Arf (10 TL),  Mimar Kemaleddin (20 TL), Fatma Aliye (20 TL), Itri diğer adıyla Buhurizade Mustafa Efendi (100 TL) ve Yunus Emre (200 TL). İçlerinden Aydın Sayılı ile Mimar Kemaleddin’i duymadım sadece. Cahit Arf ‘i ise İstanbul üniversitesinde iken pek çok kere ders gördüğüm sınıfın adından tanıyorum.

Neden “Ali Rıza Berkem” (Ya da bizim kısaltığımız şekliyle “Arıza”) Kerim Erim değilde Cahit Arf ?

Bence Paranın arkayüzündekilerin sıralaması doğru olmamış. Ben olsam Yunus Emre’yi 5TL üzerine Itri’yi 10 TL üzerine Matamatikçi olan Cahit Arf’de 200TL üzerine koyardım. Çünkü elimizde en çok 5 ve 10 Türk lirası dolaşacak ve ben Yunus Emre ile Itri’yi görmek isterdim arka yüzlerinde. Gerçi size şimdi kullandığımız paranın arkayüzlerinde nelerin fotoğrafları var diye sorsam bilemezsinizde. Kendime sorsam bende bilemem.

Madeni paralara geçmeden önce bu tanıtım borşürlerini ve posterlerini kim hazırladı ise ıslayıp ıslayıp dövmek lazım. YTL’nin tanıtım kampanyasındakiler daha netti. Buradakilerden birşey anlamadım. O yüzden fazla yorumda yapmıyorum.

Birde özellikle Mimar Kemaleddin ile Fatma Aliye’nin olduğu paraları görünce sanki Rus parasıymış gibi geliyor bana…!

Kağıt 1 TL kaldırılmış ki gayet yerinde bir karar olmuş. Ancak 200 TL biraz tehlikeli olabilir. Bir düşünsenize bu parayı kaybettiğinizi ya da sahtesinin elinize geçtiğini. Herhalde kafanızdaki bir düzine kadar saç beyazlardı. Keşke 100 TL En büyük para olsaydı ve sadece bankalar arası para tranferleri gibi amaçlar için kullanılabilinen 250TL olsa idi.

Ne olursa olsun hayırlı olsun efendim.

TCMB’nin TL kampanyası ile ilgili sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sayfanın “Tanıtım Kampanyası” basılı malzemeler bölümünden yeni para ile ilgili poster ve afişleri görebilirsiniz. Eğer parayla çok haşır neşir biri iseniz Profesyonellere yönelik olan broşürü indirip inceleyin. Çünkü yeni paranın güvenlik özellikleri onda daha bir ayrıntılı anlatılıyor.

Dünden bugüne Türk Lirası