User Agent Switcher eklentisi ile forumlarda üye olmadan gezin

Başlıkta adı geçen firefox eklentisi içeriği ve linkleri görebilmek için  üyelik şartı olan forumlarda, sitelerde bu şartı ortadan kaldırıyor. Dahası İphone kullanıcılarına sunulan ücretli sayfaları gezebilir, Sayfayı görüntülemek için internet Explorer kullanmayı şart koşan sitelere girebilirsiniz. Dahası sizin yaratıcılığınıza kalmış…

Arama yaparken hep başınıza gelmiştir. Arama  sonuçlarındaki siteye tıklarsınız, bir forum sitesidir ve içeriği görebilmek için üye olmanız gerektiğini söyler. Kim bilir kaç foruma gereksiz yere üye olmuşumdur. Sonra forumdaki yazıları aynen tekrar aratıp üyelik şartı olmayan bir forumda içieriği görürdüm.

Peki arama sonuçlarında içerik ya da linker çıktığı halde neden bizim görebilmemiz için üyelik şartı olur. Çünkü Forum siteleri içeriklerinin indexlenmesi için arama robotlarına (Search Robots) ayrıcalık tanır. Bu sayede içerik arama sonuçlarında çıkabilir. İşte bu eklenti ile arama robotlarıa tanınan ayrıcalığa sahip oluyoruz.  Bunu firefox un ayarlarını kurcalayarakta yapabiliriz ama vakit alır.

eklenti ayarlarını "araçlar" menüsünden değiştirebilirsiniz.

İphone Kulanıcılarına ücretsiz sunulan bazı sayfalar vardır. Mesela buradaki dergileri iphone okuyucuları ücretsiz olarak okuyabilir. Fakat aynı şeyi firefox kullanarak normalde yapamazsınız. Fakat firefox tarayıcısını bu eklenti ile iphone gibi gösterip aynı ayrıcalığa sizde sahip labilirsiniz.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.