Wikileaks ve Hillary Clinton

Günlerdir ülke ve dünya gündeminin başköşesini işgal eden wikileaks üzerine bende bir kaç kelam edeyim dedim.  Her ne kadar diplomasinin 11 Eylül’ü densede ortada o kadar kötü bir durum yok. Şimdilik! Eğer bu diplomasinin 11 Eylülü ise uçak henüz ilk kuleye çarpmamış. Zira ortada o kadar kayda değer şeyler yok bence. Diplomatların duyumları kişisel görüşleri… nin ülkelerine bildirdiği kayıtlar.

İki tane uçağın iki gökdeleni yerlebir ettiği ve hatta ülkenin en önemli askeri üstüne bile saldırıldığı bir ülkede bu kadar bilginin sızabilmesi beni şaşırtmadı. Bilakis 11 Eylül için düşündüğüm gibi bu amerikanın derin devletinin, güç sahiplerinin desteği ile olabilcek bir şey…

Bence bu daha çok Amerika’ın muhtemel müstabel başkanı olacak olan Hillary Clinton için kurulmuş bir komplo olabilir. Daha düşük ihtimallede füze kalkanı tartışmalarını arkaplana atmak unutturmak olabilir. Tabii tek bir nedenide olmayabilir. Bir taşla kuş katliamı yapıyorlardır belkide.

Belgelerin doğruluğu ve güvenirliğine gelirsek baştada dediğim gibi bu diplomatların kişisel görüş ve duyumlarından ibaret.  Ya da en azından gündemde yer işgal edenler bunlar. Bunlar dışındakiler için bir şey diyemem ama belgeleri tümden doğru ya da yanlış kabul etmek en büyük hata olur.  Hatta bazı çok bilmişlerin, yayınlanan  belgelere dayanarak Dışişleri bakanının görevden alınması gerektiğini söylemesi gibi bu belgelere göre hareket etmek en büyük hata, hatta salaklık olur.