Win32 hatası !

En sık kullandığım programlardan biri notepad++ programıdır. Bir txt, php, css … dosyasını tıkladığımda bu programla açılıyor herhangi bir dosyayı notepad++ ile açmak istediğimde sağ tıklayıp notepad++ ile düzenle seçeneğini seçerek hemen açıyordum. Taki nasıl oluştuğunu tam olarak bilmediğim bir hata nedeniyle “….bilmem ne/ Geçerli bir win32 uygulaması değil” hata mesajı ile karşılaşana dek.

Program normalde çalışıyordu ama açmak istediğim soyayı ya sürükleyip üzerine bırakmam yada programın kendisini kullanrak açmam gerekiyordu. Bu şekilde uğraşmak çile haline gelince bu hata nedir ne değildir nasıl çözerimin cevabını aradım. Ancak arama sonucunda çıkan siteleri gezdiğimde ki nerdeyse birbirinin kopyası cevapların bulunduğu forum sitelerinde net bir çözüme ulaşamadım. autoexec.nt ile şunları yapın dedikleri hiç işe yaramıyordu. Ama sorunumu nihayetinde çözdüm.

Sizinde bir gün karşılaşabileceğiniz “geçerli bir Win32 uygulaması değil” hatasını çözerkenki uyguladığım adımları paylaşmak istiyorum. Ben Notepad++ programı ile sorun yaşadım siz hangi programla aynı sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki yolları kendinize göre adapte edin.

Aşağıdaki adımları;

C:\Program Files\Program\program.exe geçerli bir win32 uygulaması değil!.

ya da

C:\Program Files\program\program.exe is not a valid Win32 application.

şekilndeki hata mesajı için uyguladığımda sorunumu çözdüm.

1- Programı kaldır. Eğer “program ekle kaldır” da gözükmüyorsa “Program Files” klasörüne git ve bul. Varsa uninstall seçeneğini kullanrak kaldır. Yoksa kılasörü tamamen sil.

2- Başlat menüsünden (Start) çalıştıra tıklayıp “Regedit” yazarak kayıt defterini açın. Ctrl+F ile ya da “Düzen” menüsünden “bul” u tıklayarak programın adını yazıp aratın. Bulduklarınızı silin. Yalnız dikkat edin benzer isimde başka programlar olabilir. Ben notepad yazarak aradım ama sadece notepad++ ismi geçenleri sildim.

3- Garanti olsun diye bir registry temizleme (CCleaner gibi) programı ile temizleme yapın.

4- Programı baştan kurun. Bende sorun çözüldü umarım sizde de çözülür.

Eğer sorununuzu hala çözemediyseniz!

1-Kullandığınız program hatalı indirilmiş olabilir.

2-Cd ile kurduysanız CD hatalı olabilir.

3-Dosya Virüs ya da trojan içeriyor olabilir ve Virüs programınız çalışmasını engelliyor olabilir.

4-Programınız işletim sistemizin kendisi ya da versiyonu ile uyumlu olmayabilir. Ya da sadece 32 bit ya da 64 bit gibi seçeneklerde çalışıyor olabilir.

5- Sürücülerle (drivers) ilgili bir  problem yaşıyor olabilirsiniz.

6-Artık format atma zamanınız gelmiş olabilir.

daha pek çok sebep olabilir.

Ne yapmalısınız?

1-Programı güvenilir bir kaynaktan tekrar indirin. En baştaki adımları uygulayıp yeniden kurun.

2-Hala çalışmadıysa google da çözüm aramaya devam edin.

3-Çözüm bulamadıysanız tecrübeli birine gösterin. (Aslında en başta da yapabilirsiniz bunu)

4-Ya da altarnatif programlara yönelin.

5-Bilgisayarı kapatın ve kendinize başka bir meşgale bulun.

6-Bilgisayarı kırmak niyetindeyseniz yapmayın bana hediye edin. :)

Yayınlayan

pardus007

daha önce http://pardus007.blogcu.com' da yazdım. Şimdi buradayım. Daha fazla detay isteyen "hakkımda" sayfasına bakabilir.

“Win32 hatası !” için 19 yorum

 1. a.r.o kardes kac gundur bunu arıodum tesekkurler emegıne saglık

 2. Bu program icin Gecerli Peki Ben MP3 ‘e Tikladigimdada Ayni Sorunu Veriiyorsa Napcam Bulamadim

 3. bende aynı hatayı alıyorum hata hergeldıgınde( turcell vınn) internet gidiyo napabilirim

 4. aga gerçekden çok saol emeğine saygı diyer hiçbir sitide gerçek çözüm olmadı ama seneinki işe yaradı

 5. ArkadaŞım okkadar şeye gerek yoKKi c:windows-repair-autoexec.nt bunu system 32 ye At bukadar… başka şeye gerek yok ben PES 2009 yükLeyemiyodum sonunda buLdum.

 6. bende de bu sorun var. ya programı silin diyosunuz da hngi program olduunu bilmiosak?

 7. Bütün programlarda aynı win32 sorunu mu yaşıyorsunuz? Öyleyse format en kısa çözümdür.
  Ancak bazen bilgisayarı tamamen kapatıp (fişide çekip) bir süre bekledikten sonra açıldığında sorunun ortadan kaltığı olabiliyor. Deneyin.
  Aynı sorun taşınabilir disklerdeki program ya da dosyalara tıklandığında da çıkabiliyor. Sorun daha çok okuma hatasından kaynaklanıyor. Taşınabilir diski çıkarıp yeniden taktığınızda sorun kalkıyor. (En azından ben denediğimde öyle oldu)

 8. Arkadaşım bi de böyle dene bakalım. Win xp cd sini tak cd rom a ve Başlat-çalıştır-sfc /scannow yaz. Bu komut bozuk olan sistem dosyalarını bulup düzenliyo ve onarıyo birde bunu deneyin belki sorununuz çözülür sfc /scannow kopyala çalıştırdan devam edin kolaygelsin

 9. Ya arkadaşlar ben kaç gündür bu sorunu yaşıyorum.Daha win32 hatası vermedim indirdiğim Mu oyununu oynamıştım.Sonra 1gün geçti tıkladım tekrar win32 hatası verdi.Arkadaşlar lütfen çöcüm bulun ben napcam bir şey indirsem win 32 hatası veriyor :((

  Pardus007
  Bir üstteki murat arkadaşın anlattıklarını uygulamayı dene. Olmazsa format belkide en net çözüm olacaktır.

 10. birinde ndirirken çıkmadı ondada rar şifresi ne acaba diye dşnürken rastgele bişey giriverdim artık onuda bulamıyom şifre yanlış diyo kapanıyo

 11. arkadaşlar yenı bır oyun aldım oyunu yuklemek ıçn actıgımda exe win32 uygulamasına uyumlu degıl dıyor nasıl halletcem bunu

 12. bnde msn mi açamıyorum win32 hatası yazıyo sildim tekrar yüklemeye çalşıyorum yüklenmiyo

 13. ya arkadaslar bende fifa 2005 indirdim nrg dosyası acıyorum diyorki geçerli bir win32 uygulaması değil diyor ya .s ne yapcam bi yardımmm

 14. Boşuna mı yazdık bu yazıyı! bir okuyun Allah aşkına. Baktınız düzelmedi farklı bir sorun var o zaman onu belirterek yardım isteyin.

Yorumlar kapalı.