Windows İkonlarını değiştirme

Windows Xp’ye yeni temalar yüklemeyi anlatmıştım. Şimdi XP’de ikonları değiştirelim.

İkonları değiştireceğiz ama önce güzel ikon kaynaklarını paylaşalım.  Bu paylaşacağım sitelerde iconlar dışında Masaüstü resimleri (Wallpaper), İşletim sistemleri için temalar, programlar için görünümler… bulabilirsiniz. Ancak biz şimdilik sadece  “ico” formatındaki dosyaları dikkate alalım. İco ların yanında PNG ikonlarada çok rastlıyacaksınız ama onları bu programla kullanamıyoruz.

vistastyles.orgiconlib.infopixelgirlpresents.comalxa.rudeviantart.com

ikony.w.inds.pl

Şimdi 330Kb civarındaki Iphile.exe adlı küçük programı indirelim. Herhangi bir kurulum gerekmiyor. Program tıklandığı anda çalışmaya başlıyor. Aşağıda programın nasıl kullanılacağına dair bir video var.

Kısaca;

Seçtiğiniz ikonun üstüne gelip sağ tıklayıp “Change Icons” yazısına tıklayın.

İkonunuzu seçip kaydedin. ( “Apply” yani uygula tuşuna basarak.)

Eski hale geri dönmek için yine sağ tıklayıp “Default icon” u (Varsayılan ikon)  seçin.

Yaptığınız tüm değişiklikleri iptal etmek için Options (Seçenekler = Üstte sağdan ikinci) kısmında “Restore Win Icons” a tıklayıp uygulayın. (Apply)

Videonun devamında herhangi bir klasöre nasıl ikon atayabilceğimizide gösterdim. Son olarak ikonları koyacağınız yer fazla ortalıkta olmasın. Çünkü kazara siler ya da unutup başka bir yer taşırsanız seçtiğiniz ikonların adresi değişmiş olacağından eski varsayılan ikonlar kullanılır.