Windows XP yeni temalar yükleme

Windows Xp değişik temalar yüklemek istediğimizde malesef ekstra programlara ihtiyaç duyuyoruz.  O zamanda bu programlar arkaplanda çalışarak sisteme fazladan bir yük bindiriyor ve yavaşlatıyor.

Oysa hiçbir programa gerek kalmaksızın, Windows’ da temalarla ilgili dosya üzerinde yapılan ufak bir değişiklikle daha önce kullanamadığımız pek çok temayı (Visula Style) kullanmak mümkün hale geliyor.  Üstelik fazladan bir program çalışmayacağı için sisteme ekstra yük binmemiş oluyor.

Burada anlatacaklarım Windows’ta kullanılan .theme formatının yanında  “.msstyles”  (Visual Style) formatındaki temaları kullanabilmek içindir.

Bunun için “Uxtheme Patcher” yamasını indirmeliyiz.  Bu yama Windows/System32 klasöründeki Uxtheme.dll dosyasını düzenler. Sisteminize uygun olan yamayı Softpedia.com ‘dan seçin ve indirin.

Hangisinin size uygun olacağını bilmiyorsanız masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp özellikleri seçin. Açılan pencerede Hangi işletim sistemini ve hangi Servis Paketi (SP) kullandığınızın bilgisi vardır.

Mesela Windows  XP için  en çok kullanılanlar :

SP1 yada SP2 yüklü ise Multi-patcher 6.0

SP3 yüklü ise SP3 UxTheme Patcher 1.2


Daha sonra yamayı yükleyin. Sizden İşletim sisteminin CD sini isterse İptale basın. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Artık  Sıra geldi yeni temaları bulup bunları yüklemeye.

Bunun için tavsiye edebilceğim en iyi site: www.deviantart.com

Sitede  Visual Style , XP Style , Visual Style for XP, msstyle for Xp … gibi kelimelerle aratabilirsiniz.

Xp kullanıyorsanız muhtemelen Vista temalarını yüklemek isteyeceksiniz ve bana soracaksınız neden olmuyor diye. Malesef Vista için yapılmış temaları yükleyemiyorsunuz. Zaten başlıklarda ya da alttaki açıklamalarda For Xp (XP için) For Vista (Vistaiçin) gibi açıklamaları göreceksiniz. Genelde uygun olan temların boyutu çok büyük olmaz. Mesela Ortalama 1MB civarında olurlar. 3 MB yi geçiyorsa büyük olasılıkla bizim bahsettiklerimizden farklıdırlar.

Deviantart’tan seçmeler: 12345* – 6

Sizde bulup beğendiklerinizi bizlerle paylaşın.

Peki bu temalar nasıl yüklenir ?

Eğer dosya sıkıştırılmışsa (Zip, Rar, 7Z …gibi) dosyayı çıkartın. Çıkan dosya nerede olsa çalışır ama biz onu “Windows / Resources / Themes” klasörüne diğer Windows temlarının yanına atalım. Daha sonra yapmanız gereken sadece dosyaya çift tıklayın ve “Tamam” deyin. Bu kadar.

Aslında daha kapsamlı bir yazı yazacaktım. Ama baktımki gittikçe dallanıp budaklanıyor kısa kesiyorum. Konuyla ilgili sorularınızı yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

Burada  anlattıklarımı yapmadanda XP ye yükleyebilceğimiz hoş temalar mevcut. diğer sayfada….>>