Yeni Firefox tam istediğim gibi…

mozilla firefox minefield, 3.0.5 betaFirefox 3 beta sürümü  çıkınca şöyle bir test edeyim dedim. Önce firefox 3 beta 4’ü indirdim son versiyon diye.  Sonra birde baktımki Firefox 3 beta 5 türkçe olarak indirilmek üzere beni bekliyormuş. Fazla bekletmeden indirdim kendisini. Yalnız indirdiğim dosya exe dosyası değildi. Sanki kurulmuş bir direfox gibi dosyalar açılmıştı.

Biraz tedirgin olsamda mozilla.org adresinden indirmenin huzuru ile kullanmaya başladım. O da ne! Tamda istediğim gibi yapmışlar.

Şimdi yeni versiyonlar hakkında orda burda gördüğüm teknik bilgileri verip canınızı sıkmaktansa hoşuma giden yeniliklerden bahsedeyim.

Yeni versiyon minefield yani “mayın tarlası” kodadı ile sunulmuş

1- Öncelikle en çok hoşuma giden ve olamsını şiddetle istediğim özellik; adres çubuğuna adresi yazmaya başlar başlamaz kaydettiğim yerimlerinin aşağı doğru açılması gelmişti yeni versiyonla.

2- Yine adres çubuğunu sonuna bir yıldız eklenmiş.  Yıldız sarı ise o adres yerimlerinizde kayıtlı demek. Böylece aynı yerimini birkaç kez girmek gibi bir hataya düşmektn kurtulmuş oluyoruz.Yıldızın içi boşşa tek tıkla yerimlerine ekleyebiliyoruz. İlk tıkladığınızda varsayılan yere kaydediliyor ikincisinde istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz.

3- Menu barın altındaki simgeler azalmış adres çubuğu uzamış sade bir görünüm almış.

4-  Akılı yerimleri diye yeni bir özellik eklenmiş. Klasör simgesine tıkladığınızda en çok ziyaret edilenler ve yeni eklenen yerimleri listeleniyor. Birde uzun süre ulaşılamayan yerimleri diye bir sekme açılsa ve oradan istediklerimizi silebilseydik tam kafamdaki firefox olacaktı. Yine farenin tuşları ile tıpkı operadaki gibi önceki ve sonraki sayfaya geçebilseydik. Belki bir eklentisi yapılmıştır. Ama henüz kendileri ile müşerref olmadım.

5- Geçmiş menusune “yeni kapatılan sekmeler” kısmı gelmiş bu sayede yanlışlıkla kapattığımız sayfayı arayıp bulmak daha da kolaylaşmış.

6- Yerimlerini düzenleme ksımı daha kullanışlı olmuş. Artık sağ tıklayıp özelliklerden veri değişikliği yapmaya gerek yok. Yeriminin üzerine gelindiğinde aşağıdaki kısımda bilgilerini hemen değiştirebilirsiniz.

Ayrıca sanki sayfalar eskisine nispeten daha hızlı açılmaya başladı. Ancak sistemde işgal ettiği bellek alanında bir azalma göremedim. Belkide eski versiyonu kaldırmalıydım önce.

Ama firefox yine o bildiğimiz sade, kullanışlı, diğerlerine nispeten daha güvenli, onlarca eklenti seçeneği ile webde gezinmeyi daha rahat kılan aynı firefox.Daha ne diyeyim indiriverin gari.

Son versiyonu indirin.