Yeni yıla nasıl girersen O yıl öyle geçer

Pazar günüydü galiba. Fox Haber’de “Yeni yıla nasıl girerseniz öyle geçermiş” inanışı ilgili bir haber vardı. Bir kadın, muhabire şu cevabı vermişti; “O zaman bütün yıl kuruyemiş yiyecez”

Batıl bir inanıştan ibaret bu söze inanan pek çok kişi yeni yıla eğlenerek girmek adına eğlence klüplerinde sabahlara kadar dans edip içki içiyorlar. Demek tüm yılı böyle geçirmek istiyorlar. Oysa bu eğlencede aşırıya kaçanlar yeni yılın ilk gününü uyuyarak, kusarak  geçiriyorlar.

Yeni yıl denen şey bir takvim olayından ibaret. 1 saniye önce 2008’de iken 1 saniye sonra 2009’a geçiyorsun.  Saniyelik bir olay yani.  bu sözü doğru kabul edersek milyonlar yeni yılda hep “sıfııııır” diye bağıracaklar demek.

Her ne kadar batıl bir inanış desemde gerçeklik payı da vardır bu sözün. Pek çok kişinin dileğidir yeni yılda barış dolu bir yıl olması.  Sonra bu dileklerini bütün yıl boyunca tekrarlarlar. Çünkü dünyada yeni yıla savaşların yaşandığı insanların zulme uğradığı bir yer olarak geçiyor.

Yanlış hatırlamıyorsam İsrail geçen yılın arefesinde yine Filistine bomba yağdırmıştı. Şimdide aynısını yapıyor.  Şimdi bu mevzuya girip konuyu dağıtmayalım.

Yine Taksim’de yılbaşı kutlamaları iptal edildi. Yine bizim magandalar turistleri taciz edecekler, yine seneye görüşürüz esprileri havada uçuşacak, Medya her yıl olduğu gibi klişe habeleri verecek…

Taksim’den yılbaşı manzaraları: Bu numarayı her sene nasıl yutturuyorlar, ya da yutturmasalar bile nasıl hala değiştirmediler bilmiyorum. “Taksim’den Yılbaşı manzaraları” haberi girer. Tramvay zilini çalarak raylardan geçer, kamera onu izleyerek muhabire doğru kayar. Muhabir “işte yılbaşı akşamı falan filan” gibi bir şeyler anlatır, derken köşedeki kedi gösterilir, elele yürüyen çiftlerle “yeni yıldan beklentiniz nedir?” röportajı yapılıp “herkes için mutlu bir yol olsaaan” cevabı alınır, sonra da yılbaşı gecesi gül veya mendil satmakta olan küçük çocuğa arabesk türkü söyletilip “arkadaşların eğleniyor, sen çalışıyorsun di mi?” şeklinde duygu sömürüsü yapılır. Yılbaşında çalışan bekçi, doktor, İETT şöförüne geçilir…Her sene yutar mıyız? Agop’un kazı gibi yutarız hem de… (alıntı)

Siz hiç herhangi bir  ayın mesala mart ayına nasıl girersen öyle gider diyen birini gördünüz mü? Niçin Aralık’tan Ocağa geçerken böyle bir şey deniyor.

Dünde (29.12.2009) Hicri yılbaşı (1430) idi. Hicri yılınız Mübarek olsun.

Herkese huzurlu sağlıklı bir ömür dilerim.

24 lehçede yeni yıl kutlaması –   Engin Ardıç’tan yeni yıl yazısı