YouTube ‘ den HD videoları indirmek

Çoğumuzun bildiği üzere YouTube artık yüksek kalitedeki videolarıda  barındırıyor. İnternet hızlandıkça ve de ekranlar büyüdükçe bu videolara olan talep daha da artıyor. YouTube deki nomal videoları tam ekranda izleyen yada bu görüntüleri bilgisayarınızı TV ye takıp izleyen biriyseniz bu yazı size göre.

YouTube eklenen bir  videoyu yüklenen orjinal halinin kalitesine göre değişik çözünürlüklerde izleyebilirsiniz.  HD kalitedeki videoları da  eğer internet bağlantınız yavaşsa veya kotalı internet kullanıyorsanız daha düşük kalitede izleyebilirsiniz.

Şimdi  onlarca multimedya içerik barındıran sitelerden videoları , müzik dosyalarını… indirmenize yardımcı olan Firefox eklentisi “Download Helper” ile YouTube’ deki videoları değişik çözünürlüklerde nasıl indirebiliriz onu anlatmak istiyorum.

Bu eklenti firefox ile çalıştığı için Firefox tarayıcısnada sahip olmalısınız. Ekletiyi buradan indirebilir ve sitesinden detayları, nasıl kullanabilceğinize dair videoları görebilirsiniz.  Kurulum sonrasında adres çubuğunun soluna yerleşen simge yasardımı ile videolarımızı indirebiliriz.

Örneğin “Home”  (Yuva) belgeselinin sayfasını açalım.   Video oynamaya başlayınca simge yanındaki oka tıklayın.  Birden çok bağlantı çıktığını göreceksiniz. Aşağıdaki resimde hangi bağlantının hangi çözünürlük, format ve ses türünde olduğu görülüyor. Sizin için en uygunu hangisi ise onu seçin.

Örnekteki belgeselimizde;

HQ6   208MB    –   HQ18   419MB   –   HQ35   791 MB   –   HQ22  1.4GB  boyutundadır.

Bu eklentinin en sevdiğim özelliklerinden biri izlediğiniz bir videoyu tekrar indirmek yerine bir kaç saniyede önbellekteki dosyasını alıp istediğiniz yere kaydetmesi. Böylece boşa vakit ve bant genişliği harcamamış oluyorsunuz.

FoxTab Firefox eklentisi

Firefox Eklentileri