Zamanda yolculuk mümkün mü?

Aşağıda yazdıklarım çok daha önce yazmayı planlıyordum. Konu il alakalı bildirgec.org ‘da bir yazı çıkınca oraya yorum olarak yazacaktım. Onun yerine daha uzun bir şekilde yazmayı düşündüğüm o yazıyı buraya yazayım dedim.

Ağaşıda yazılanlar tamamen benim mantığımın ürünüdür. Bilimsel gerçekliklerle uyumlu olduğunu garanti etmiyorum!

Zamanda yolculuk tam bir paradoks.
Şu andan geçmişe gitsem ve geçmişteki kendimi öldürsem şu anki ben olmayacağım. Şu anki ben olmayacaksam geçmişteki beni öldüremeyeceğim. Ama zamanda yolculuk olduğundan dolayı ben geçmişe gitmiş ve geçmişteki kendimi öldürmüştüm. Geçmişteki kendimide öldürdüğüm için şu anki ben geçmişe yolculuk yapamayacaktı. Şu anki ben geçmişe yolculuk yapamayacaksam zamanda geçmişe doğru yolculuk etmek mümkün değil.

Eğer kelebek etkisi gibi bir nedenden dolayı geçmişe gidip bir şekilde müdahale edip değişmesine neden olsak, zincirleme reaksiyon olarak pek çok şey daha farklı olacak. Şu ana kadar yaşanılan pek çok şey yaşanılmamış olacak. Ama bunlar yaşanılmıştı. Eğer bunlar yaşanıldıysa gelecekten geçmişe gidip onu değiştirme işi olmadı.

Bunun açıklaması şöyle olabilir. Zamanda yolculuk düşündüğümüz gibi birşey değil. Yani geçmişe gidipte sultanım düşman şu zamanda şu şekilde saldıracak şeklinde taktik veremeyeceğiz. Belkide bu bizim zeki müren’i görüpte zeki mürenin bizi görememesi ve duyamaması gibi birşeydir.

Bu anlattıklarıma bakarak zamanda yolculukta geçmişe gitmek mümkün değil diyebiliriz.

pardus007

Peki geleceğe gitmek mümkün mü?

Şimdiden geleceğe gitsek ve geleceğin değişmesine neden olsak geleceğin daha ötesi farklı olacak diyemeyiz. Çünkü daha ötesi nasıl olacak bilmiyoruz. Fakat geleceğe gidip şu anki zamandan gitiğimiz gelecek arasında yaşanılanlardan haberimiz olursa mesela O hafta kimsenin bilemediği loto numaralarının ne olduğunu bilsek ve onları geçmişe gittiğimizde zamanı geldiğinde oynasak lotoyu biz bilmiş olacağız. Ama gelecekte o hafta numaraları kimse bilemedi diye görmüştük. O (gelecekteki) zamana göre biz geçmişi değiştirmiş olduk. Yukarıdaki anlattığımıza göre geçmişe yolculuk mümkün değildi. Eğer öyleyse geleceğe yolculukta mümkün olamaz.

Geleceğe yolculuk mümkün değilse geçmişe yolculukta mümkün değildir. Çünkü tekrar geleceğe dönemeyiz. Geçmişe yolculuğu mümkün farzedip geri dönemesek ve o zamanda kalsak geleceği değiştirmiş olacağız.

Zamanda yolculuğu mümkün olduğunu kabul etmemiz demek tüm zamanın (geçmiş ve geleceğin) her an yaşanılmaya devam ettiğini kabul etmemiz demek. Mesela ben bu yazıyı yazarken on dakika önceki ben yazıya yeni başlıyor olacak. 10 dakika sonraki ben ise yazıyı çoktan yayınlamış olacak. Bu sizin (okuyanlar ) içinde geçerli. Eğer zamanda on dakika geriye gitmiş olsam ve bu yazıya başlayan kendimin arkasından usulca yaklaşıp bilgisayar kasamın üstüne bir sürahi suyu boşaltsam bu yazıyı hiç yayınlamamış ya da çok daha ileri bir tarihte yayınlamış olacağım. Tamam sürekli aynı örnekleri tekrarlamıyorum. Siz olayı anladıysanız şimdiye kadar anlamışsızındır zaten. Anlamadıysanızda zararı yok buraya kadar okudu iseniz bu yazıyı bu sizin sabırlı biri olduğunuzu söyler. Bundan sonrasınıda okuyabilirsiniz demek bu. Ozaman devam ediyorum.

Peki zamanda yolculuk hiçmi mümkün değil.?

Bence filmlerde gördüğümüz şekilde olmasada mümkün olabilir. Nasıl mı?

Biz çevremizdeki cisimleri ışık sayesinde görürüz. Fakat ışığında hızı sonsuz değildir. Yani ışık gözümüze gelinceye kadar belli bir zaman geçer. Işık gözümüze geldiği anda görüntü oluşur. (Işığın ilerlemesi=görüntünün ilerlmesi) Kısa mesafelerde ışığın gözümüze gelinceye kadarki zaman çok kısa olduğu için bunu farkedemeyiz. Zaten o kadar kısa bir zaman ihmal edilebilirdir. Uzun mesafelerde ise (ışık yılı mesafesi) eğer yanımızaki adamdan daha önce o ışığı görebilirsek biz yanımızdaki adama göre geleceği görmüş oluruz.

dünya güneş sun earth light time speed

Daha somut bir şekilde hergün gördüğümüz güneşin aslında sekiz dakika önceki halini görürüz. Çünkü aradaki mesafenden dolayı ışık ancak bu kadar zamanda gelir. Yani güneş birden sönse biz bunu farkına sekiz dakika sonra varacağız. Eğer biz bu ışığın sekiz dakika önceki halini yanımızdaki adamdan önce görsek geleceği görmüş oluruz. Aslında gördüğümüz gelecek geçekten bizim zamanımızdan sonrası değildir. Bizm zamanımızla aynı zamanda olmaktadır. Olayı tam zamanında görememisin nedeni ışığın hızını sonsuz olmamasında kaynaklanıyor. Ancak birşeyi olmadan önce göremeyiz. Bu geleceği görmek demektir. Bunu da şimdilik benim mantığım kabul etmiyor.
Birde şu var. Uzayda olduğumuz farzedelim. Güneş birden sönüverse ve biz bu anı kaçırsak bu anı bir şekilde görebilirmiyiz. Evet bu sefer geçmişi görmek istiyoruz. Güneşin ışığı sönünceye kadar daha epey bir mesafeyi daha kateder. Eğer biz güneşin bu yoluna devam eden ışığının önüne geçebilirsek güneşin nasıl söndüğünü görmüş oluruz.

Benim için zamanda yolculuk bunda ibaret.

Peki bunca bilim adamı boşamı uğraşıyor?

evren kainat uzayZamanda yolculuk etmek böyle birşeyse. Hayır. Belki yaptıkları şeyin sonucunda bir kara delik meydana gelir ve bir anda kendilerini yüzlerce ışık yılı uzakta bulurlar. Bir anda yüzlerce ışık yılı mesafeye gitmek ışık hızını aşmak demek. Bu şekilde bing-bang olayını bile görmeleri mümkün. Çünkü o andaki oluşan şiddetli ışıkların (o anın görüntüsünün) evrende halen ilerliyor olması muhtemel. Ancak CERN’deki bilimadamları bu ışıkları gözlemek yerine kendi bing-bang’larini kendileri yapmaya çalışıyorlar. İnşallah önce kendilerine sonra dünyaya zarar vermeden tamamlarlar bu deneyleri.

Son olarak zamanda yolculuk mümkün değildir. çünkü geçmiş ve gelecek yoktur, Şu an vardır. Belki ışınlanmak yani uzayın çok uzak noktalarına bir anda gitmek (ışığın önüne geçmek) mümkün olabilir.

Dünya 3 günlüktür.Dün, bugün ve yarın . Dün gecti, yarının geleceği belli değil, öyleyse bugunun kıymetini bil !