Zamanda yolculuk mümkün mü?

Aşağıda yazdıklarım çok daha önce yazmayı planlıyordum. Konu il alakalı bildirgec.org ‘da bir yazı çıkınca oraya yorum olarak yazacaktım. Onun yerine daha uzun bir şekilde yazmayı düşündüğüm o yazıyı buraya yazayım dedim.

Ağaşıda yazılanlar tamamen benim mantığımın ürünüdür. Bilimsel gerçekliklerle uyumlu olduğunu garanti etmiyorum!

Zamanda yolculuk tam bir paradoks.
Şu andan geçmişe gitsem ve geçmişteki kendimi öldürsem şu anki ben olmayacağım. Şu anki ben olmayacaksam geçmişteki beni öldüremeyeceğim. Ama zamanda yolculuk olduğundan dolayı ben geçmişe gitmiş ve geçmişteki kendimi öldürmüştüm. Geçmişteki kendimide öldürdüğüm için şu anki ben geçmişe yolculuk yapamayacaktı. Şu anki ben geçmişe yolculuk yapamayacaksam zamanda geçmişe doğru yolculuk etmek mümkün değil.

Eğer kelebek etkisi gibi bir nedenden dolayı geçmişe gidip bir şekilde müdahale edip değişmesine neden olsak, zincirleme reaksiyon olarak pek çok şey daha farklı olacak. Şu ana kadar yaşanılan pek çok şey yaşanılmamış olacak. Ama bunlar yaşanılmıştı. Eğer bunlar yaşanıldıysa gelecekten geçmişe gidip onu değiştirme işi olmadı.

Bunun açıklaması şöyle olabilir. Zamanda yolculuk düşündüğümüz gibi birşey değil. Yani geçmişe gidipte sultanım düşman şu zamanda şu şekilde saldıracak şeklinde taktik veremeyeceğiz. Belkide bu bizim zeki müren’i görüpte zeki mürenin bizi görememesi ve duyamaması gibi birşeydir.

Bu anlattıklarıma bakarak zamanda yolculukta geçmişe gitmek mümkün değil diyebiliriz.

pardus007

Peki geleceğe gitmek mümkün mü?

Şimdiden geleceğe gitsek ve geleceğin değişmesine neden olsak geleceğin daha ötesi farklı olacak diyemeyiz. Çünkü daha ötesi nasıl olacak bilmiyoruz. Fakat geleceğe gidip şu anki zamandan gitiğimiz gelecek arasında yaşanılanlardan haberimiz olursa mesela O hafta kimsenin bilemediği loto numaralarının ne olduğunu bilsek ve onları geçmişe gittiğimizde zamanı geldiğinde oynasak lotoyu biz bilmiş olacağız. Ama gelecekte o hafta numaraları kimse bilemedi diye görmüştük. O (gelecekteki) zamana göre biz geçmişi değiştirmiş olduk. Yukarıdaki anlattığımıza göre geçmişe yolculuk mümkün değildi. Eğer öyleyse geleceğe yolculukta mümkün olamaz.

Geleceğe yolculuk mümkün değilse geçmişe yolculukta mümkün değildir. Çünkü tekrar geleceğe dönemeyiz. Geçmişe yolculuğu mümkün farzedip geri dönemesek ve o zamanda kalsak geleceği değiştirmiş olacağız.

Zamanda yolculuğu mümkün olduğunu kabul etmemiz demek tüm zamanın (geçmiş ve geleceğin) her an yaşanılmaya devam ettiğini kabul etmemiz demek. Mesela ben bu yazıyı yazarken on dakika önceki ben yazıya yeni başlıyor olacak. 10 dakika sonraki ben ise yazıyı çoktan yayınlamış olacak. Bu sizin (okuyanlar ) içinde geçerli. Eğer zamanda on dakika geriye gitmiş olsam ve bu yazıya başlayan kendimin arkasından usulca yaklaşıp bilgisayar kasamın üstüne bir sürahi suyu boşaltsam bu yazıyı hiç yayınlamamış ya da çok daha ileri bir tarihte yayınlamış olacağım. Tamam sürekli aynı örnekleri tekrarlamıyorum. Siz olayı anladıysanız şimdiye kadar anlamışsızındır zaten. Anlamadıysanızda zararı yok buraya kadar okudu iseniz bu yazıyı bu sizin sabırlı biri olduğunuzu söyler. Bundan sonrasınıda okuyabilirsiniz demek bu. Ozaman devam ediyorum.

Peki zamanda yolculuk hiçmi mümkün değil.?

Bence filmlerde gördüğümüz şekilde olmasada mümkün olabilir. Nasıl mı?

Biz çevremizdeki cisimleri ışık sayesinde görürüz. Fakat ışığında hızı sonsuz değildir. Yani ışık gözümüze gelinceye kadar belli bir zaman geçer. Işık gözümüze geldiği anda görüntü oluşur. (Işığın ilerlemesi=görüntünün ilerlmesi) Kısa mesafelerde ışığın gözümüze gelinceye kadarki zaman çok kısa olduğu için bunu farkedemeyiz. Zaten o kadar kısa bir zaman ihmal edilebilirdir. Uzun mesafelerde ise (ışık yılı mesafesi) eğer yanımızaki adamdan daha önce o ışığı görebilirsek biz yanımızdaki adama göre geleceği görmüş oluruz.

dünya güneş sun earth light time speed

Daha somut bir şekilde hergün gördüğümüz güneşin aslında sekiz dakika önceki halini görürüz. Çünkü aradaki mesafenden dolayı ışık ancak bu kadar zamanda gelir. Yani güneş birden sönse biz bunu farkına sekiz dakika sonra varacağız. Eğer biz bu ışığın sekiz dakika önceki halini yanımızdaki adamdan önce görsek geleceği görmüş oluruz. Aslında gördüğümüz gelecek geçekten bizim zamanımızdan sonrası değildir. Bizm zamanımızla aynı zamanda olmaktadır. Olayı tam zamanında görememisin nedeni ışığın hızını sonsuz olmamasında kaynaklanıyor. Ancak birşeyi olmadan önce göremeyiz. Bu geleceği görmek demektir. Bunu da şimdilik benim mantığım kabul etmiyor.
Birde şu var. Uzayda olduğumuz farzedelim. Güneş birden sönüverse ve biz bu anı kaçırsak bu anı bir şekilde görebilirmiyiz. Evet bu sefer geçmişi görmek istiyoruz. Güneşin ışığı sönünceye kadar daha epey bir mesafeyi daha kateder. Eğer biz güneşin bu yoluna devam eden ışığının önüne geçebilirsek güneşin nasıl söndüğünü görmüş oluruz.

Benim için zamanda yolculuk bunda ibaret.

Peki bunca bilim adamı boşamı uğraşıyor?

evren kainat uzayZamanda yolculuk etmek böyle birşeyse. Hayır. Belki yaptıkları şeyin sonucunda bir kara delik meydana gelir ve bir anda kendilerini yüzlerce ışık yılı uzakta bulurlar. Bir anda yüzlerce ışık yılı mesafeye gitmek ışık hızını aşmak demek. Bu şekilde bing-bang olayını bile görmeleri mümkün. Çünkü o andaki oluşan şiddetli ışıkların (o anın görüntüsünün) evrende halen ilerliyor olması muhtemel. Ancak CERN’deki bilimadamları bu ışıkları gözlemek yerine kendi bing-bang’larini kendileri yapmaya çalışıyorlar. İnşallah önce kendilerine sonra dünyaya zarar vermeden tamamlarlar bu deneyleri.

Son olarak zamanda yolculuk mümkün değildir. çünkü geçmiş ve gelecek yoktur, Şu an vardır. Belki ışınlanmak yani uzayın çok uzak noktalarına bir anda gitmek (ışığın önüne geçmek) mümkün olabilir.

Dünya 3 günlüktür.Dün, bugün ve yarın . Dün gecti, yarının geleceği belli değil, öyleyse bugunun kıymetini bil !

Yayınlayan

pardus007

daha önce http://pardus007.blogcu.com' da yazdım. Şimdi buradayım. Daha fazla detay isteyen "hakkımda" sayfasına bakabilir.

“Zamanda yolculuk mümkün mü?” için 86 yorum

 1. Aklıma gelmişken yazayım. Işık hızıyla aynı hızda giden bir araca binerseniz, ışığın ilerlemesi görüntününde ilerlemesi demek olduğundan zamanı durmuş olarak görürsünüz. sanki elinizdeki kumandanın peuse tuşuna basmış gibi. Ya da sizinle aynı hızda hareket eden bir aracın duruyor olduğunu görmeniz gibi.
  Siz zamanı duruyor olarakta görseniz aslında zaman ilerlemektedir. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine yaşlanmaya devam edersiniz.
  Işık hızını insan yapısı cihazlarla geçmek pek mümkün değil gibi. Ama karadelikler oluşturarak kestirmeden önüne geçebiliriz.

 2. şimdi şöyle bir şey var zaman konusunun ne olduğu tam açıklanamıyor yada sürekli bir şeylere bağlı olarak açıklanıyor zamanın varlığı bile kesin değil. olsada şöyle bir şey derim;
  her parçacığım zamanı kendisine özgüdür. senin bi atomunla bağka bi atomunun zamanları bir değildir. bu yüzden geçmişe yolculuk mümkün olabilir geçmişteki kendini öldürebilirsin ama aslında o sen değilsin :D çünkü senin zamanın başka hala yaşanmakta şu son sınavı veriyimde 2. dönem felsefe yapıcam inş :D

 3. O geçmişteki benim, benim geçmişim diyorum ben.(eğer olsaydı) Geçmişim yoksa geleceğimde olmaz. Eğer öldürdüğüm kişi ben değilsem kimdir? sorusu aklımı daha fazla kurcalıyor.

 4. bence eğer karadeliklerden geçiş mümkünse zamanda yolculuk da mümkündür.ama karadeliklerden geçiş tek yönlü ise gidilen zamandandan şu anda bulunan zamana dönmek imkansızdır.

 5. çok saçma olmazmı zamanda yolculuk kısmı öyle durum olsa dünyayı geçmişe döndürürler insanlar bugünkü teknolojiyi o zaman kullanırlar savaşlar o şekilde yapıır güçsüz güçlü dünyanın dengesi bozulur.herşeyden önce Kuran-ı Kerimde bile insan aynı günü sadece 1 kere yaşayacağı yazılmıştır gerisi yok ilerisi var

 6. benc gerçekten zor bişey yani ne blim osmanlı dönemine gitmek istersek oraya gitmemiş gerçekten olanaksız geliyo banaa…çok zor

 7. geleceğe gidilir, geçmişe bakılır, şimdiki zaman da yaşanır.herşey ap açık ortada ya bunun daha neyini kurcalıyorsunuz. aslında sorun gidip gitmeme olayı değil.
  benim tek anlamadığım nokta madde ışık hızından daha hızlı olamaz deniyor. peki big-bang olayında patlammanın etkisi ile maddelerın ışık hızından daha hızlı hareket etmişmiydi. çünkü ortada sonsuz bir kütlenin sıfır hacimden başlayarak uzaya yayılması olayı var.yani yoktan var olma. dolayısı ile böylebir patlamadan sonra madde kesinlikle ışık hızının çok çok üzerinde uzaya yayılacak, ve uzayda sürtünme olmadığı için bu maddenin hızı da düşmeyecek.
  şimdi gelelim zurnanın zort dediği yere;biz de bu maddenin bir parçasıyız, yani şuan aslında ışıktan hızlı hareket ediyoruz. eğer ışıktan hızlı hareket ediyorsak zaman aslında bize geri doğru mu işleniyor. ne dersiniz?

 8. kütlesin parçacık onlar bide o ışık hızını geçemez derken bazı şartlarda geçemiyor ama bazı şartlardada geçiyor. zaman insanın uydurduğu bir kavram zamanı ölçmek için bir veriyi sabir olarak almak zorundayız bir noktaya yada süreye göre ölçüm yapıyoruz zaman gerçek bir şey değil. gerçek olsa big bangden öncesini de zamana katmamız gerekir oysa ondan önceki zamanı ölçemeyiz çünkü ölçebilecek bir referans sistemine sahip değiliz madde atom bile yok neye göre belirleyecen zamanı ? dolayısıyla olmayan bir şeyi geriye almak olmayan bir yerden başka bir yere gitmek mümkün değil

 9. @Behram,
  Evet bizde o maddenin parçası sayılırız. Ancak ışık hızı ile hareket edip etmediğini refereans alabileceğin bir şey yoksa etmişsin ya da etmemişsin farketmez. Çünkü zaman dediğimiz kavramı insanlar ayı güneşi alarak ayarlamışlar.

 10. Işık örneği çok kötü bir örnek yaaa, ya da hareket eden şeyler için… bu şuna benziyor, hızla giden bir tren benim istasyonuma geliyor ve ben yetişemediğim için kaçırıyorum ama trenden daha hızlı giderek, bir sonraki istasyona varmadan yakalıyorum ve gelişini görebiliyorum ne bu şimdi? zamanı görmek mi? yok artık :D ve ışık sonsuza kadar ilerlemiyorsa, bigbang’i nah görürüz! ki engel varsa zaten ışık bitmişdir. Hayıt yapılan bir kasedin üzerine tekrar kayıt çekmek gibidir bu! aryık engelin geçmişine gidebiliriz ;)

 11. Bing bang olayında oluşan muazzam ışımanın uzayda ilerlemesi muhtemel diyorum ve burada bir olasılıktan bahsediyorum. Bu ışıma küresel olarak uzayda ilerleyeceğinden (en azından dairesel bir düzlem boyunca) birçok engel olsa bile yoluna devam eden bölümler olması muhtemel.

  Sanırım bing bang için verdiğim örnek kafanı karıştırdı. Daha küçük boyutta verdiğim güneşin ışıklarının 8 dakika sonra dünyaya gelmesi üzerine odaklan sonra bing bangi anlamaya çalış. Anlaman için sana bir ipucu biz bing bang olayında mekanda yolculuk ediyoruz zamanda değil. Sonuç olarak treni görüyoruz. (Gördüğümüz ışıkta mekanda ilerliyor ve biz daha hızlı yada kestirmeden giderek ışığın yani görüntünün önüne geçiyoruz. )

 12. Şimdi ışığın önüne geçip onun gözlemlemek bence zamanda yol alma değil zaten olamaz değil mi? bu bir kayıt işlemidir! yani zaten o an zaman ilerlemektedir… bir yere sadece mekansal olarak gitmiş oluyoruz… yani hızla ilerleyen bir ışığı yakalıp dur… sen artık varolmayan bir ışık kaynağının ışığısın seni bir fotoğraflayıp kaynağını görmek istiyorum diyebiliriz… Bu durumda bile zamanda yolculuk sorusun cevaplanmamış oluyor :D hehe Ya zaten geleceğe gidemeyiz, zaten gelecek ‘şuan’ yaşanıyor olmuş olsa ve biz teknoloji ile ‘şuan’ yaşanan geleceğe gidebiliyor olsaydık, hiç telaşlanmalayım onlar makina ile gelmiş olurdu! hemde bingbang’e! acaba???? :) bingbang’den öncesine gidince acaba ne vardır? Bu durumda sorulacak tek soru, geçmişe gidebilir miyiz? İnş :D ne bileyim! ama gidersek bu öldür kendini, yokol paradoksu oluşmayacaktır… Bu bir kaos, bir BUG dur!, pc’deki yazılım gibi o an beklemeyen birşeyler karşılaşır ÜST yazılım ve sonlanır! Böylece ya ÜST yazılım toparlamaya çalışır ya da PC kapanır! sizce?

 13. Zaten ışık örneğinde zamanda değil mekanda yolduluk yaptığımızı belirttim.
  Başka bir örnek vereyim belki daha açıklayıcı olur. Önce çok güçlü bir projektörden kamera ile o an çekilen görüntülerin perdeye yansıtıldığını ve görüntülerin kayıt edilmediğini kabul edelim. projektörümüzün ışığı önene bir engel konulmadığı sürece sonsuza (Çok çok uzaklara diyelim) kadar ulaşabildiğini farzedelim. Projektörün iki çıkış var biri sizin gördüğünüz perdeye biride boşluğa doğru yönelmiş. ikiside aynı görüntü. Siz perdeye bakmaya başladığınız andan öncesini geri-ileri alamayacağınız için göremiyorsunuz. Ancak görüntü ilerliyor diğer çıkıştan yoluna devam ediyor. Eğer siz beş dakika önceki sahneyi görmek istiyorsanız ışığın beş dakikada aldığın yolun önüne geçmeniz gerekiyor. Ancak tabii ilerledikçe görüntünün tamamını görebilmek için daha büyük bir perdeye ihtiyacınız olacak ve görüntü kalitesi ilerledikçe bozulacak. Siz bunu yaptığınızda bir nevi zamanda yolculuk etmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda mekandada yolculuk ediyorsunuz. Işığın tamamen dağılıp görüntünün yok olma mesafesine kadar olan herşeyi görmeniz mümkün. Ancak henüz projektörden çıkmayan görüntüyü görmeniz mümkün değildir.
  Burada yaptığımız şey sadece görüntüyü görmek. Olaylara müdahale edemeyiz.
  Bing bang den önce ışık varsa ve uzayda ilerlemeye devam ediyorsa olanları görebilirsiniz. ancak alınacak çok yolunuz var. En iyisi kesitirmeden (karadelik) gitmek.

 14. ben /yavuz eğri. /zonguldak kilimli,den. / mesela arkadaşlar. hız ne kadar. çok olursa. o kadar. zamanda vakit geçiririz örnek* 1 saniye ışık hızıyla hareket edelim. 1. saniyede amerikayı dolaşıp. çayımı icer. sigaramı icer. lüna parkta eylenir. sevgilimle dolaşır istiraat ederim. hız.da bu. yapılabilinir. 1. saniyede. mesala arkadaşlar. butün nesnelerin ışık. hızı. kadar hareket ettigini. düşünelim. örnek* yürüyüşüm. düşüncem. hareketlerim. ve nesnelerin hareketleri. elektirik. akımı. suyun hareketi. kahvaltı etmem. çürüme. iyileşme. atomların hareketi. ve bunun. gibi daha birçok. şeyler ışık hızında olsun. o. zaman. şu yaşadıgımız. zaman. gibi olurdu. yine aynı olurdu. dedim ya biz başka açıda ışık hızı kadar hareket ederiz bir başka açıdanda. çok yavaşızdır. hız arttıkca zamanı genişler. 1 saniyede ket trilyonlarca zaman dilimi. bulunur bütün denizlerdeki kum taneleri kadar zaman dilimi bulunur. hız bu zaman dilimlerini. bir bir arkasına geçer. tane tane böylece o zamana kayıtlı. atom şekli. yani nesne. yasam. a varırız. diyelim. ki 1750. yılında / mayıs 24 / saat 15.34. ünde bir insan kalp krizi geçiriyor. şimdi o zaman dilimine onun yanın da olsak. o kişi kalp krizi geçiriyor olur. bütün nesne ve insanlar ne yaptıysa aynen yaşanır. taki geçmişe gidip zamanı deiştirene kadar. o zaman ben belki olmazdım. bunları yazamazdım. annem babam olmazdı. kader deişirdi. arkadaşlar. sizler bile var olmazdınız./ yüce kutret./ zamanla maddeyi beraber. kaderide yaratmıştır.

 15. şimdi arkadaşlar hatırlarsanız bir madde ışık hızını yol almaya başladığında o madde için zaman yavaşları buda madde için 100 yıl 1 sn gibi geçmesine neden olur peki acaba geriye dön mekiçin ne yapıla bilir???
  soru bu bir italyan şöyleden her şeyin zıttı vardır mesele bu kadar basit şimdi geriye dönmemiz için tam tersini düşümeye çalışalım ama şunu söyleyim zaman bir akıntıya benzel siz akıntını akış yönünün gerisinin bir bölümünü görebilirsiniz şimdi dün yadaki zamanın durması ve bizim zamanımızın hızlı geçmesi gerekir tabiki bundan sonra insan akılı duruyor

 16. bu son iki arkadaşın dedikleri bir fizikçi olarak kafamı karıştırdı. Bu zaten karışık bir olay olan zaman kavramının farklı şekilllerde algılanmasından kaynaklanıyor galiba. Birazda izlenilen filmlerin etkisi altında kalınıyor.
  En iyisi yazının sonunda yazdığım cümlenin gereğince yaşamak.
  Dünya 3 günlüktür.Dün, bugün ve yarın . Dün gecti, yarının geleceği belli değil, öyleyse bugunun kıymetini bil !

 17. aslında o, kdar karışık birşey deyil bazen böyle şeyleri düşünmemiz iyiolur beyin zimlastiği

 18. @yunus: Eminim kendi kafanızda “zamanda yolculuk” olayını nasıl olabileceğine dair canlandırmaları mantığınızıda kullanarak yapabiliyorsunuzdur.
  Ancak burada yazdıklarınızdan bir şey anlayamadım. Sanki aralarda çok boşluklar var. Bu cümleler sanki uzun bir yazınızın arasında seçilmiş cümleler gibi. Sanki olayı bize daha önce anlatmışsınız da bazı şeyleri bildiğimizi farzederek bu cümleleri kurmuşsunuz gibi.

  Mevlananın bir sözü vardır;
  “Ne kadar bilirseniz bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır”

  Bu konuda uzun bir yazı yazmak gibi bir niyetiniz olursa seve seve buradan yayınlayabilirim. Yazınızı e-posta yoluyla da gönderebilirsiniz. birool(at)gmail.com

 19. gecmise gitmen mümkün olsa bile sen gidip kendini öldürsen bile aslinda sen kendini öldürmüyorsun… sen sadece kopyani öldürüyorsun. yada kopya sensin.. gercegini öldürüyorsun… fazla derine inme.. mesele bu kadar basit :)

  —–
  Pardus007
  Geçmişte ve gelecekte yaşayan bir ben olsaydı her yıl, her ay, her saat, her saniye hatta her salise için ayrı bir ben olması gerekirdi. Oysa ben bir taneyim. Her saniye yaşadıklarımı tekrar eden ben’ler yok! O geçmiştekinin ben olduğunu biliyorum. Ama yaşandı ve bitti. Bundan sonrasında ise tek amacım gelcekte te mümkün olduğunca var olmak.

 20. Zamanda yolculuk, geçmişe veya geleceğe yolculuk yapmak yani zaman doğrusu üzerinde zamanın normal gidişatı ve yönü haricinde yer değiştirmektir. Bugüne kadar ne biz başka zamanlara gidemediğimizden ne de bir başkası bizim zamanımıza gelemediğinden böyle bir yolculuğun mümkün olmadığı düşünülür. haaa bide işin şu boyutu vardırki akla mantığa aykırı gelmez. Aynştayn’a göre bir cisim hızlandıkça zaman genişler. Bu, zamanın o cisme göre yavaşlaması demektir. Teoriye göre ışık hızına yaklaşan bir cisim için zaman neredeyse durur. Yani Aynştayn’a göre aynı yaştaki iki kişiden birisini ışık hızına yakın hızlarda giden bir roketle uzaya göndersek ve bu roket dünya zamanı ile 40 yıl sonra geri dönse, roket içindeki adam dünyadakine göre çok genç olacaktır. Bu da bir nevi zamanda yolculuktur.mesala Zaman sadece hıza bağlı olarak değil çekim kuvvetine bağlı olarak ta değişim gösterir. Bu ilginç yaklaşıma göre de, yerçekiminin daha fazla olduğu deniz seviyesine yakın yerlerde yaşayan insanlar için zamanın, yerçekiminin az olduğu yüksek dağlık bölgelerde yaşayan insanlara göre daha yavaş geçtiğidir. Tabi dünya üzerindeki bu fark çok küçüktür..bi başka teoriye göre kuranda geçer 7uyurları bilirmisiniz arkadaşlar eshabı Kehf diye adlandırılan ve kutsal kişiler olarak bilinen, Hristiyanlarca 7, Müslümanlarca 8 evliya olarak kabul edilen Yelmiha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Debernuş ve Kefeştetayuş adındaki yedi genç ve köpekleri Kıtmir’e ait söylencenin çeşitli versiyonları vardır. Bazı değişikliklerle birlikte bunların hepsinde anlatılan ortak söylence şöyledir.
  St. Paulus’un Hristiyanlık kurallarını yaydığı tarihlerden uzun bir süre sonra, Arap kaynaklarında Takyanus olarak geçen (Diocletianus?) Roma imparatoru Tarsus’a gelmiş ve çok tanrılı dönemde tek tanrıya inandıkları için bu gençleri huzuruna çağırarak, onlara Roma dinine bağlı kalmalarını, aksi taktirde kendilerini öldürteceğini söylemiştir. Tek tanrıya inançlarından vazgeçmek istemeyen bu gençler,imparator tarafından verilen bir kaç günlük zamandan yararlanarak Tarsus yakınlarındaki bu mağaraya sığınmışlar ve orada mucizevi bir şekilde 300 yıl süren bir uykuya yatmışlardır, içlerinden ilk uyanan Yemliha, yiyecek almak için kente gittiğinde, elindeki paranın çok eski ve anlattıklarının akla uygun olmadığı anlaşılınca, onunla beraber mağaraya giderler. Ancak mağarada yedi yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey göremezler. Bu nedenle bu mağara Yedi Uyurlar Mağarası olarak da anılır.
  Bu sonuç Islami versiyonda ise şöyledir. Mağaraya gelenler, içerde altı kişinin namaz kıldığını görürler. Yemliha dışardakileri bırakıp mağaraya girer ve ondan sonra yedisi de görünmez olurlar. yaniiiiii bence zamanda yolculuk mümkün ve iyi düşünürsen çok mantıklı

 21. haaa bide dejavu var Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. yani biraz mantıgı çalıştırın arkadaşlar misal zamanda yolculuk yapıldı diyelim ben şu an 20 yaşındayım 50 yıl sonraya gitsem yani zamanda yolculuk yapsam normalde 70 yaşında olurum ama direk geçiş yapsam o anda hala 20 yaşında olurum sanki benim ömrümü uzatmış gibi dimi daha önce söledigim gibi (((Aynştayn’a göre aynı yaştaki iki kişiden birisini ışık hızına yakın hızlarda giden bir roketle uzaya göndersek ve bu roket dünya zamanı ile 40 yıl sonra geri dönse, roket içindeki adam dünyadakine göre çok genç olacaktır))) buda bi nevi zamanda yolculuktur…..

 22. Yazıda da dediğim gibi çevremizdeki olayları onlara yansıyan ışığın gözümüze ulaşması ile görürüz. Eğer biz ışıkla aynı hızla ilerlersek çevremizdeki cisimleri hareketsiz miş gibi görürüz ya da hiç göremeyiz. Ancak sırf ışık hızında hareket ettiğimiz için diğer insanlara göre daha çok uzun yaşarız demek doğru değildir. Olay sadece görüntüden ibarettir. Zaman sizin içinde diğer insanlar içinde aynı hızla akmaya devam eder.
  Yedi uyuların islami versiyonunu ilk kez sizden duydum. Ancak bu hikayeyi dikkate alarak zamanda yolculuk mümkündür sonucu çıkarmak ne kadar doğru olur.

  Okulda öğrendiklermie ters düşen pek çok yer olsada mantığım böyle olabileceğini söylüyor.

 23. yaşam bir hayal. insani duyular çerçevesinde evreni bu şekilde algılamaktayız.zamanda yolculuk içinse. onlarca ışık hızınanda giden araca ihtiyacımız. var ışık hızından daha dayanıklı atom altı parçaçıklar bulmalı keşvetmeliyiz

 24. kim ne derse desin ben zamanda yolculuğun mümkün olduğuna ancak bunun günümüz ve uzun bir gelecekteki teknoloji ile dahi mumkün olamayacağını düşünüyorum.murat ve ali arkadaşlarım zamanda yolculuk mümkün olsaydı gelecekten gelenler olmaz mıydı bu durumda demişler.gelecekten gelenler zaten var (bence).hiç ufo larla zamanda yolculuğu beraber düşündünüz mü?ben ufo ların insan neslinin evrim geçirmiş(bizler dünyayı yaşanmayacak bir hale getirdiğimiz suyun ve toprak gıdalarının olmadığı kapsüllerle beslenilen zaman) gelecekteki halleri olduğuna inanıyorum.ve zaman zaman geçmişlerini incelemek için bizleri ziyaret ettiklerini düşünüyorum.yani gelecekte yolculuk mümkün ama biz ileri teknolojinin geçmişinde olduğumuz için gidemiyoruz.

 25. bence siz de çok yüzeysel düşünüyorsunuz.sizce ınsan ırkı hep bu şekliyle mi devam edicek.bence mutlaka bulunduğu çevreye uyum sağlamak için evrim geçirecektir.tıpkı hayvanlar gibi.ha bi de şunu düşün.büyük patlama sence aniden mi olacak.yani bizim bilmem kaçıncı kuşak torunlarımız bi sabah uyanacak ve aaa güneş patladı.hayır.herşey yavaş yavaş olacak.güneş her geçen gün daha yavaş dönmeye ve daha çok ısı yaymaya başkayacak.yağmurlar yağmayacak.bu ne demek?su yok orman yok meyve sebze yok demek.hatta belki hayvan bile yok.peki bu durumda insanlar sence ne yiyecek?birbirlerini mi?

 26. Bir önceki yorumunuzda içinde zamanda yolculuk geçen filmleri, çizgi filmleri gördüm. O filmlerin senaryoları ile bir paralellik gördüğüm için onların etkisinde kaldığınızı söyledim.
  Daha sonra yaptığınız yorumsa zamana yolculuk hakkında bir şey içermiyor. Ve yine bana izlediğim bilim kurgu filmlerini hatırlatıyor.

 27. son yorumumda insanların ufoya dönüşmelerindeki süreci anlatmaya çalıştım.kısacası zamanda yolculuk diye bişi var ama bunu sadece insan neslinin evrim geçirmiş hali olan bizim ufo diye adlandırdığımız gelecekteki halimiz başarabiliyor.yeri gelmişken söyliyim bilim kurgu filmlerini hiç sevmem ve izlemem

 28. geçmişe gidilebilir ama geçmiş yaşanmış ve bitmiş olduğu için ancak sinemada bir film seyreder gibi seyredilir. geçmiştekiler ise gelecekten geleni hiç göremez,hissedemez.gelecekten gelen ise geçmişe müdahale edemez,dokunamaz.sadece çekilmiş bir filmi seyreder gibi seyreder.geleceğe ise fiziki beden ile gidilebilir ama geri dönülemez.kur’an’daki yedi uyurlar gibi.onlar üçyüzyıl geleceğe gitmişler ama mağarada en fazla bir gün uyuduklarını sanmışlardır.fiziki beden şimdiki anda kalarak’da geleceğe gidilebilir.çok üstün bir teknoloji ile zaman ve mekan kavramlarının dışına gidilip geleceği “şimdiki an” olmadan görüp geri gelinebilir.kimbilir belkide peygamberlerin ve evliyaların gelecek ile söyledikleri ve gerçekleşen mucizeleri,kerametleri böyle olmuştur.örneğin son peygamberin “kıyamete yakın çok yüksek binalar yapılacak.denizler karaya hücüm edecek yani deniz seviyesi yükselecek.”mucizelerinin biri gerçekleşmiş biride gerçekleşme aşamasında.dikkat edersek bilim adamları bas bas bağırıyorlar.küresel ısınmadan dolayı deniz seviyesi enaz 4-5 metre yükselecek diye!!!…not:eleştirilere açığımdır.

 29. Geçmişe yolculuk konusunda mutabıkız. Geleceğe gitmek konusunda varsayımlarınız mantıklı olsa da geçmişe yolculuktaki “film seyreder gibi” sözünden yola çıkarsak henüz çekilmemiş bir filmi izleyemeyiz.Eğer gelecek yaşanmışsa, yaşanmaya devam ediyorsa bizim şimdiki zaman dediğimiz şey aslında geçmiş bir zaman oluyor.
  Sonsuz tane paralel evren mi var?
  Dini açıdan bakarsak geleceği yalnız Allah bilir ve peygamber ve evliyalar ise ancak Allah’ın bildirmesi, göstermesi ile bilebilir.
  O zaman geleceğe yolculuk asla yapılamayacaktır.
  Ya da senin dediğin gibi geleceğe giden geri gelemez ve bize geleceği haber veremez.

  Zamanda yolculuk konusunda sürekli paradokslarla karşılaşıyoruz.

 30. einstein nın teorısıne gore bir taşı ve yada bir cismi bir cama ışık hızında fırlattıgımız zaman taş camın içinden geçip gidiyormuş ve cam yıne aynı kalıyor tabiki taşta “demek ki ışık o kadar hızlı olmasaydı camdan geçemiyecekti” bizde ışık hızına ve daha fazlasına ulaşdığımızda camdan ve ışık hızının kat kat fazlasına ulaştımızda duvardan bıle geçebılcez ve biz enerjiye dönüşecez bu da yıllarca yaşamamızı sağlıyacak herhalde cunku bin yıl ileriyi gormek için boyle bişey olması gerekiyor bence “eğer boyle bişey olursa asırlar sonra biz pc ye ışık hızında delip geçtiğimizde karşı tarfın pc sinden çıkabilirmiyiz bir türlü ışınlanma” belki saçmalıyorum size göre ama ilk insana bir demir yığınının uçacağını soylemek gibi bişey bu

 31. geleceğe yolculuk yapılırda geçmişe sanmam şimdi bile geleceğe yolculuk yapabiliriz ama yasak insanı donduruyorlar ve istediği yılda canlandırıyolar tabi insan şoka girer kalktığında herşey deyişik “gelecekte yiyecekleri ve bedenimizi istediğimiz renge sokabileceğiz tabiki boyuyarak deil xD şu anda bile mavi domates oluşturdular bizim hiçbişeyden haberimiz yok kim bilir neler var daha bizi okula gonderiyolar aynı şeyleri gostererek bizi maffediyolar her neyse yorumlarımı okudunuz için TEŞEKKÜRLER msn berko38@hot… ekleyin beyin fırtınası yaratalım

 32. Kusura bakmayın ama zamanda yolculuğun mümkün olduğunu söyleyenlere çok televizyon izliyorsunuz demekten alıkoyamıcam kendimi,eminim bunu söylediğim için birileri bana 200 yıl önce demirden uçan cisimler yapılacağınada kimse inanmıyordu diyebilir ama lütfen biraz gerçekçi olalım bunlar çok farklı şeyler dikkat ederseniz yapılan bütün buluşlar veya icatlar aslında varolan şeylerin birnevi taklitlerinden ibarettir mesela uçak,bunun nasıl icat edildiğine baktığımızda varolan canlılardan esinlenildiğini görürüz.Biri bana zaman gelecek bir yerden başka bir yere anlık seyahat edilebilecek dese inanabilirim buna ama olmayan birşeyi yapacaklar deseniz kusura bakmayın ama buna inanmak akıl işi olmaz. Nedense buna inanlar bir ışık hızıdır tutturmuş gidiyorlar eğer ışık hızıyla hareket edilse şöyle olur böyle olur falan filan,yok taşı ışık hızıyla fırlatabilsek camı kırmadan geçer gibi bir sürü savsata,belki saçma olacak ama yinede fikrimi söylemek istiyorum şuan yaktığımız lambadan çıkan ışık fotonlarıda ışık hızıyla hareket etmiyormuki o zaman neden duvardan geçemiyor yada aynadan bize geri yansıyor ışık hızıyla hareket ettiklerine göre neden bizim zamanımızdalar neden zamanda yolculuk yapmıyorlar?Einstein ın teorisine göre bir cismin ışık hızıyla hareket etmeside mümkün değil zaten ama bunu idda edenlere bakıyorum onun teorisinden yola çıkıp açıklamaya çalışıyorlar burda bir çelişki yokmu sizce einstein yanıldı diyelim ışık hızıyla hareket eden bir araç yapıldı farzedelim bu durumda olacak olan tekşey biryerden başka bir yere çok daha hızlı seyehat edeceğiz demektir başka birşeyde olmaz.birde zaman derken neyi anladığımız çok önemli aslında, zaman nedir?bunu hiç düşündünüzmü? yoksa zaman bütün bu söylenenlerin aksine biz insanoğlunun işlerini kolaylaştırmak adına ortaya koyduğu basit bir kavramdanmı ibaret yani kolumuza taktığımız saattenmi ibaret.neden bir günün karşılığı 24 saat, başka bir şey deseydik ne olurdu?basit bir ifadeyle farzedelimki bir günün karşılığı 48 saat olsaydı şuan biz hangi yılda olurduk? ben çok bilmişlik taslamıyorum hatta bu konuda birşey bilmediğimide söyleyebilirim.Sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim.Dikkat ederseniz butür teorileri ortaya atanlarda nedense topu hep gelecek nesillere atıyorlar yani ben şuan söylediklerimi ıspatlayamıyorum ama gelecek nesil bunu ıspatlayabilir gibi bir yaklaşım içerisindeler böylece kendileri işin içinden sıyrılıp çıkarken olan gelecek nesillere oluyor. bu durumda bizlerde butür şeyleri hep tartışıp duracağız bir delinin kuyuya taş atması misali böyle devam edip duracak.

 33. Zamanda yolculuk yapmak imkansızdır.Çünkü insan bedenide bir maddedir ve insan bedeni her nekadar atomlarına ayrılırsa ayrılsın yinede madde olmaktan kurtulamaz. İşte bu en ufak parçacıklarlar zamanda yolculuk yapamazlar, çünkü yok olamazlar.Işıkta bir maddedir ve en ufak parçası ise fotondur ama yinede bu fotonlar zamanda yolculuk yapamazlar geleceğe veya geçmişe gidemezler ancak ve ancak boyut değiştirilebilir insan atomlarına ayrılıp fotona dönüşürse eğer,ışık hızından daha yüksek bir hıza erişip boyut değiştirebilir.

 34. Geleceğe gitme veya ışınlanmak! bu durum çok saçmadır. Işınlanmak için atomlara ayrılmak ve atomların ise fotona dönüşmesi gerekmektedir.Zamanda yolculuk ise zaten mümkün değildir ve asla ve asla gerçekleşmeyecektir, çünkü madde olmaktan insan asla kurtulamaz atomlara veya protonlara ayrılsak bile beynimiz ve heryerimiz dağılır ve ölürüz böylece boyut değiştirmiş oluruz ama birdaha asla geri gelemeyiz gerçek bu.

 35. Su anda hayel kabul edilen hersey gercektir mutlaktir,Zamanda yolculuk aslinda Parelel dunyalar arasindaki yolculuktur.Atom denilen olguyu bilsekte Atom alti ve Atom ustu elementleri bilmek
  lazindirki,Ufo teknolojisi tamammen buna baglidir.Tabiki bazi seyler belki asirlar alacaktir ama insan oglunun gelecegi icinde yasadigi evrendir bundan kopmasida mumkun degildir aynen evrende var olan diger ileri medeniyetler gibi Dunya da bir gun sahip olacagi yere gelecektir.

 36. e=mc2 formülüne göre ışık hızına yaklaşan her kütle enerjiye dönüşür. Aslında biz insanlar (Dünya dışında bir referansa göre) ışık hızında hareket eden kütleleriz.Nasıl mı? Dünya kendi ekseni etrafında saatte 1666 km hızla dönüyoruz. O halde bizde bu hızda dönüyoruz.Ama atmosferle birlikte döndüğümüz için biz bunu hissetmiyoruz. Dünya’da güneş etrafında, güneş sistemimizde samanyolu galaksisinin etrafında, galaksimizde nebulanın etrafında vs……… dönüyor. O halde evrenin çok dışındaki bir referansa göre biz insanlar aslında ışık hızında veya çok yakın hızla dönüyoruz ve aslında bu referansa göre biz bir enerjiyiz. Ama aynı ortamda bulunduğumuz için birbirimizi bir kütle olarak görüyoruz. Belkide evren dışındaki bu referans yaratıcıdır. Ne dersiniz?

 37. yazıyı ve yorumların hepsini okudum.Ben de bi fikir beyan etmek istedim.Öncelikle yazıyı yazan arkadaşımın eline emeğine sağlık ama,konuyu öyle bir götürmüş ki arada çok boşluk var.Mesela zaman ve ışık kavramı üzerinde durmuşsunuz,diyelim ki biz ışık hızının çok önüne geçtik o zaman ne olacak? Veya suan sahip olduğumuz hızı bir şekilde kaybettiğimiz zaman ne olabilir? Albert Einstein’in izafiyet teorisine göre zaman dosdoğru bir çizgi değildir ve zamanda da kıvrılmalar olur,zaman üzerinde A ve B diye iki nokta alırsak ve A B den önce gercekleşiyorsa bu kıvrılmalar esnasında A ve B yanyana gelebilir hatta B A dan önceye gecebilir bu da zamanda atlamalar yapılabileceğini dolayısıyla da zaman yolculuğunu mümkün kılmaktadır.Bir arkadasın dediği gibi bu teknolojiye ne zaman ulaşılır bilinmiyor ama ışınlanma ve zaman yolculuğu eş zamanlı olacaktır.ışınlanmanın gerceklesmesi zaman yolculuğuna zemin hazırlayacaktır.şuna da değinmek istiyorum.Geçmişe gitsen ve kendini öldürsen diğer sana ne olur demişsin acaba gecmişte iki tane sen mi olacak yoksa gecmişteki senin bedenine zihnen yapılan bir yolculuk mu olacak bunun üzerinde düşün bence…Not: eleştirilere açığım/ einstein’in teorisi bütün bilim otoriteleri tarafından kabul edilmiştir…

 38. Diyelimki ışık hızının üstüne çıktık. O zaman olayları geriye doğru görmeye başlarız. 16. yorumdaki projektör örneğinde olduğu gibi.
  A ve B noktası arasındaki atlamalar zamanda yolculuk değil, mekanda yolculuk bir nevi ışınlanma olacaktır. Işınlanmanın olabilmesi zaman yolculuğunu mümkün kılmaz. Ancak güneş örneğindeki gibi bazı şeyleri önceden görmekle başkasına göre geleceği ama aslında aynı zamanı görmüş oluruz. Zaman göreceli bir şeydir. Aynı mekanda bile biri için dakikalar geçmek bilmezken bir başkası için zaman su gibi akabilir.
  Ben yukarıdaki varsayımımda geçmişe bedenen gidip geçmişteki kendimi öldürmeyi kasteddim. Zihni bir olay olarak düşünmedim.

 39. bende okudum yazıyı katıldığım yerler olduğu gibi eklemek istediğim bir kaç şey var zamanda yolculuk eğer insanlık ışık hızından daha yüksek hızlarda hareket ettiğinde ışık hızında maddenin kütlesinin sıfıra yakın veya sıfır olduğu farz edildiğinden ışık hızında hareket eden bir insan olduğunu düşünürsek bu kişi ışık hızında hareket ettikten sonra tekrar hızı sıfır olduğunda örnek olarak bu sıfır hızlı durumu dünya üzerinde olduğunda kendisi zaman olarak fazla dünyanın çok önünde olacak yanı ışık hızına çıktığında 10 yaşındaysa örnek olarak döndüğünde yaşıtları 70 yaşlarında olacak ve kendisi hala 10 lu yaşlarında olacak ben öyle düşünüyorum

  * * *
  Pardus007
  Mevzu zaten karışık bir mevzu. O yüzden böyle karmaşık cümleleri çözmekle uğraşıp cevap veremiyeceğim.

 40. Öncelikle sana teşekkür ediyorum pardus. Düşündüklerini güzel anlatmışsın. Bildiklerin bana epey yardımcı oldu.

  Geçmişe gitmek mantıksız görünüyo, çünkü geçmişteki beni öldürdüğüm zaman ortadan puff diye kaybolacağımı sanmıyorum.Ama malesef geleceğe gitmenin mantıksız olduğuna beni ikna edemedin. Evet belki loto sonuçlarını şimdi ki zaman geri getiremiycem ama gelecekte pek tabi durabilirim. Gelecekte iki tane ben olacağını da sanmıyorum. Umarım bu konuda hemfikirizdir.Yani 5 gün sonrasına gidiyorsam eğer o 5 gün ben ortalıklarda görünmüycem. Geleceği değiştirmiş olmuyorum geleceğe hiç bi katkım ya da zararım olmuyo. Çünkü gelecekte zaten bunlar olacaktı. Ama sonuçta zaman yolculuğu yapabildim :)

  Belki mümkün değil zaman yolculuğu yapmak. ki zaten bunu birbirimize ispatlayamayız uzay-zaman,bing bang, ışık hızı vesaire diyerek. Bunu çözmek için uğraşan onlarca bilim adamı + bizim bilmediğimiz kadar bilgi birikimi + milyon dolarlık projeler var. Olayı sadece felsefik olarak ele alabiliriz diye düşünüyorum.

 41. Eğer gelecek yaşandı ve yaşanıyorsa biz geçmiş zamanız. Geçmişe gitmek mantıksız görünüyor ve geleceğe gitmeyi mümkün görüyorsan tekrar geçmişe dönemeyeceğini göz önüne almalısın. Eğer hala senin yaşadığın bir zamana gidersen neden senden iki tane olmasın. Belki geçmişi “görebiliriz ! (gidebiliriz demiyorum)” ama gelecek ise daha gerçekleşmedi. Ve gerçek olmayan bir yere gitmek mümkün değil.
  Bence yaşanan tek bir zaman var o da şimdiki zaman. Zamanda yolculuk ise filmlerde gördüklerimiz gibi bir şey değil.

 42. bütn yorumları okudum bu mümkün diyenlerin inancı nerde
  veya neye dayanarak olabileceğinie inanıyorlar
  Allahım bu gavurları hidayet et, zmanda yolculuk diye
  tuturmuş gidiyorlar. 1400 senedir peygamberler,alimler
  böle bişey konuştuklarını veya araştırdıklarını
  duydunuzmu,Allah izin vermedikçe bi sinek dahi uçamazken
  nasıl olurda insanlar haşa Allahı oynamayı veya onun
  işini yapmaya kalkışsın,bunu Kuranda yazıldığı gibi
  ancak sapıtmışların,gavurların veinanmıyanların işidir.
  öyleyse biz niye onlara inanıp sapıttıralım,herkes
  einstein öle dedi diye hala sorgulamadan milayar dolar
  harcayan adamlar var halbuki bu paraların 3/1 ni fakir gelişmemiş ülkelere dağıtsaydılar dünya düzeni daha güzel
  olmazmıydı sera veya küresel etkiler bu buyotlarda olurmuydu,diyelimki zamanda yolculuk yapıldı bunuda başaracak kimlerdir?ya amerika ya israil verhasıl elin
  gavuru başaracak,şöyle bi örnek verelim hitler 1889doğumu
  1945 ölümü biz hitlerin hayatını nsdap partisi kurucusu
  ve almnya başbakanı ve sonrasında intihar etti diye
  tarihlerde okuduk kayıtlara geçmiştir.peki ya amerika
  şimdiki teknolojiyle bi suikastçı veya bi tim askeri
  hitleri öldürmek için veya diplomatlarını savaşın
  gidişatını değşrimeleri için geçmişe gönderirse hitleri
  öldürürlerse intihar değilde suikaste kurban gitti diye
  tarihteki yerini alırsa,tarih ynidenmi yazılacak,hitler
  daha 10 yaşlarında öldürlürse ruhu ve Allah katındaki
  hesabı nasıl olucak 55 yaşındaki hitlermi yoksa 10 yaşın
  daki hitlerin günahlarımı sorulacak,amel defteri kapan
  mış hitlerin defteri tekrarmı açılacak,Allah katında
  kaderi ve biyografisi belli olan hitlerin Allah scili
  ni silip tekrarmı yazdıracak böle bi mantık veya inaç
  olabilirmi,ozaman şu akla gelmezmi(Allahmı bizi kontrol
  ediyor yoksa haşa bizmi Allahı kontrol ediyoruz)
  dünya düzeni doğanın dengesi nasıl olurdu akılvar mantık
  var,zamanda yolculuk basitleşip ticarete dönüşürse
  yüklü miktarda parayı verip zmananda geriye giden ,
  babası cinayete kurban gitmiş birisi geçmişe gidip
  katili öldürmeyi istemzmi veya babasını kurtarmayı,
  daha önce ölenleri ve kabirde olan insanları kurtarıp
  bugüne hala yaşıyora getirirsek o zman ölü kabirdeki
  adam kim oluyor melekler kimi sorguluyor?bir dünya bi
  güneş var bugün 11 kasım 09 yarın 12 dünde 10 du
  yaşandı bitti o bi dünyada 2 farklı zaman,tarih nasıl
  olur?avustralyada olan depremi aynı zmanda görüp,duyup
  yaşıyoruz yıllar sonra öğrenmiyoruzki veya daha olmamış
  gibi yaşamıyoruz,olan olmuştur kayıtlardaki yerini
  almıştır ölen geri gelmez gelecek ise”Allahtan başka
  kimse gaybı geleceği bilemez!!ayeti bellidir.herkes
  geleceğe gidebilse adam demezmi 300/400 yıl sonrasına
  gittim kıyamet yaklaşmıştı veya olmuştu herkes mahşerde
  mehdi a.s. inmişti isa a.s. inmişti.zaten böle bişi
  olsa adamlar imana gelir müslüman olurdu tir tir
  titrerlerdi gördükleri mücizeler karşısında,böle bişi
  olabileceksede Allah izin vermez hem Hiç bir ayette veya
  hadiste kıyamet alametleri sıralamasında zamanda yol
  culuktan bahsedilmemiştir onun için fazla kurcalamıyalm
  böle işleri,biz imanımıza bakalım ne ekiyoruz ne alıcaz
  onu düşünelim bizim vazifemiz imtihanı geçmek onun için
  aklın yolu birdir derler selametle

 43. hem bu sayfa neden yarıım yazının yarısı görünmüyor o kadar uğraştım tam gözüksün diye olması sayın editör
  * * *
  Pardus007
  Yazıda herhangi bir sorun yoktur.

 44. Gelecekle ilgili bi teori anlatayım gelecekten
  Gelen bi genç şimdiki zamana gelip babasına
  Oğlu olduğunu mirastan mahrum bırakıp
  Miras talebinde bulunup babasıda bunu tanımadığını
  Ve bu talebi reddedip tartışıp, oğluda sinirlenip babasını
  Öldürürse sahte bi vasiyet yaparsa ne olucak
  Çocuk henüz doğmadığı babasını öldürürse
  Çocuk yokmu olucak yoksa hiç bişi olmamış
  Gibi hayat devammı edecek.doğanın dengesi ne olucak
  Bu zaman da yolculuğun yan etkileri Zararları ne olucak
  Madem teoriler zmanında yolculuk yapıyoruz
  Alın size bi teori daha

 45. @Sonet,
  Zamanda yolculuk”un Kur’an da geçmediğini nerden biliyorsun ki? Kur’an da geçen ama tam olarak anlaşılamayan pek çok şey O bilimsel buluş gerçekleştikten sonra anlaşılabilmiştir.
  Yorumlardan çok yazıya odaklan…

 46. @sonet
  Bundan 200 yıl önce bi insana ” ben amerika da dans eden bi adamı oturduğum yerden görebiliyorum” deselerdi, şiddetle karşı çıkar “sen allah mısın ki göreceksin” derdi. Ama şimdi tv, internet sayesinde herşeyi saniye saniye görebiliyoruz. Allahın hitlerin amel defterini kapatıp kapatmadığını bilmiyosun, ki nasıl neye göre yargılayacağını da hiç bi şekilde bilemezsin.

  @pardus007
  Sana katılmamak elde değil dostum :)gelecek yaşanmadı doğru söylüyosun. Ama bakarsın 200 sene sonra bizi de anarlar :)

 47. kuranda ve hadislerde geçmediğini çok iyi biliyorum kuarnın daha net anlaşılması için binllerce hadis var,
  ve ölen kiişinin amel defteri hemen kapanır.ayet derki zaman 1 saat ne ileri ne geri gider kastettiğm yaz kış saat uygulaması değil ölenkabirde derki Allahım beni tekrar diriltte senin istediklerini tam yapayım der,hayır der sana bütün imkanları verdim artık dönüş yok kuran okuduğum ve ve çok iyi imamlara sorduğum için söliyorum kafamdan değil ayrıca tv,interneti zamanda yolculukla bir görüyorsunuz?
  a

 48. adamlar geçen sene isviçrede 9 milyar dolar harcayım bi kaç ay içinde gelece gidecez deyip dergide yayınladılar 2009 bitti halada gidiyorlar, niye çünkü boş çıktı adamlar harcanan paranın hesabı sorulmasın diye açıklayamıyorlar başka nedenlere bağlayıp eksileri tamamlıyoruz diye geçiştiriyorlar.bide başka biörnek vereyim,uçak türbülansa girip veya düşme fitine girdiği zman o hızla kimi yolcu kalp krizi geçirir kimi bayılır kimin bornu kanar vs.ışık hızıyla zamanda yolculuk birinin bedeni aynı kalırmı sizce yaşayacağı basınctan parçalanmıyacağını garanti edilebilirimi
  *****
  Pardus007
  Hangi dergide kim demiş “geleceğe gideceğiz” diye. Zamanda yolculuk denince aklına filmlerdeki mantıktan başkası hala gelmiyor değil mi?

 49. ZAMANDA YOLCULUK ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR VE MÜMKÜN OLMAYACAKTIR;
  eğer ışığın önüne geçerseniz sadece önceden olan görüntüyü görürsünüz, eğer sesi geçerseniz önceden olan sesi duyarsınız ama zamanda yolculuk diye bir şey olsaydı ; ölmüş bir insanın görüntüsünü görürdünüz ama ruhunu göremezdiniz çünkü o çoktan ölmüştür ve ahirette hesap veriyordur ve o görüntüye yani geçmişe müdahale etmenizde imkansız çünkü gördüğünüz sadece görüntüyü ileten ışınlarıdr yani bu video çeip sonradan izlemeye benzer sadece görürsünüz duyarsınız ama hissedemezsiniz,koklayamazsınız buda benim mantığım :D

 50. kuranın başka bir açıklayıcısı hadislerdir,kuranda insanlar gün gelecek zamanda yolculuk yapacaklar veya buna benzer bir ayet yok iyice araştırın kuran ve hadisler açıktır. zamanda ne 1 saat ileri nede 1 saatgeriye gidebilirsiniz ayette öle der, hadiste ”Ölüm dünya hayatının sonu, ebedî olan ahiret hayatının da başlangıcıdır. Ölüm, kişinin dünyadaki amellerini ve sevabını da sona erdirir” der yani ölen kimsenin amel defteri kapanır,dolayısıyla değil hitlerin bu sabah ölen kişinin defteri kapanmıştır. bu kadar açık ve net.
  ***
  Pardus007
  Burda pahsettiğimiz zamanda yolculuk da ise zaten böyle şeyleri mümkün görmüyoruz.

 51. @sonet,
  Zamanda yolculuğun mümkün olup olmaması birazda senin zamanda yolculuktan ne anladığına bağlı. Bu yazıda zamanda yolculuğun aslında filmlerde gördüğümüz kurgu gibi olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
  Bilakis Kur’an da zamanda yolculuk üzerine ayetler var. Daha detaylı olarak yarın son sınavımdan sonra yorum olarak ekleyeceğim.

 52. benim zamanda yolculuktan ne anladığımdan ziyade bilim adamlarının ne kastetiklerini ve neyi anlattıklarına bağlı,ben bi sürü bilim adamının yazılarınıve normal vatandaşın yorumlarını okudum, bilim adamlarının ortak açıklaması zmanda yolculuğun, geçmiş ve gelecek tarihlere gidip gezmek anlamında açıklmaktatırlar nitekim astrofizikçi olan charles lui”Matematiksel olarak bir şeyin geçmişe yolculuk edebileceğini söyleyebilirsiniz” diyen Liu, “Ancak senin ve benim zamanda geriye gitmemiz mümkün değil” sözleriyle zamanda yolculuk yapılamayacağını belirtti. benim de anladığım bu yanlış düşünüyorsam lütfen söleyin.

 53. Bilim adamlarının “zamanda yolculuk üzerine” ortak açıklaması nedir tam olarak. Filmlerde görünen gibi bir yolculuğun mümkün olduğu mudur? Bu ortak açıklama kimler adına kim tarafından yapılmış nerede yayınlanmıştır.
  Bir de madem alıntı yapıyorsunuz, kurduğunuz paragrafa (gidişata) uydurmaya çalışın.

 54. sanırım yazıyı eksik yazdım o paragrafta anlatmak istediğim bazı bilim adamlarının zmanda yolcuk mümkün deyip bazılarının mümkün değil demeleri, ünlü fizikçi Ronald Mallett zmanda yolculuk yapmak mümkün deyip bide bir makina yaptığını söylüyor.makine yapmasının nedenide geçmişe gidip babasını kurtarmak,açıklamalar böyle ençok tartışılan filmlerde gördüğümüz zaman yolculuğu,kimler tarafından kim açıklma yapmıştır sorunun bir başka cevabıda isviçrenin cenevre kentinde yapılan bir dev mıknatıslı makina kısaca adı (CERN),hem bing bangın küçükte olsa bir kopyasını yapmak hemde gelecekten birilerinin geleciğini iddida edilmektedir.

 55. yorumlarda belki verilmiştir yarısını okuyamadım ama ilk başta kendi yorumunu yapan arkadaşım eğer gider kendimi öldürürsem ben olmam o zman öldüremem demiş bunun cevabı ise bazı fizikçiler için sonsuz boyutlar teorisidir yani senin geçmişe gidip kendini öldürdüğün yaşamın bi boyuta ayrılırken gidemediğin yaşamın başka boyutta devam ediyor hatta bi başka evrende kolun kopmuş zengin olmuş senler var yani geçmişe gidip öldürdüğünde kendine yeni bi olasılık boyutu çizmiş diğer boyutları etkilememiş olursun.Hatta yanlış bilmiyorsam fizikçiler tüm olası zamanlarda tüm olası olayların tüm olası evrenlerde gerçekleşmesi durumunu 9.boyut olarak yorumluyor ve sırf gördüğümüz alanda parçacıklar olası hareketleri trilyonlarca evren oluşturuyor heran.Bu olayın karşı yorumu ise bu kadar kısa zamanda böylesine mükemmel düzendeki evrenler nasıl oluşur.Bu hipotez ve antihipotezde güzel fikirler bnce ve senin orda takılmana bir çözüm olabilir diye yazdım umarım işe yarar.

 56. @saftirik14, Karşı yorum daha mantıklı geldi. Hipotez zamanda yolculuk ancak nasıl mümkün olabilir diye kurulmuş gibi.

 57. Zamanda yolculuk mümkün değil diyemezsin parantez içi kendi görüşüm yazmalısın.O zaman senin rüyanda gördüğün ne geçmişe ve geleceğe ait görüntüler?Yada sana şöyle diyeyim bak uzay geminle 10m/s hızla yükselmeye başla birsüre sonra ışık hızına ulaşacaksın yakıt problemi aşılırsa tabi ki aradan 40 yıl geçtiğinde gel dünyaya 60 milyon yıl geçmiş olacaktır bu nedir?200 sene önce havada tenekenin uçması yada Ay’a gitmek imkansızdı şuan nasıl?peki bundan bir 200 sene sonra ne olur düşündün mü?

 58. @Fırat, anlaşaılan yazıyı tam okumamışsın. Üstelikte ilk eleştirdiğin şeyi en başta kalın harflerle belirtmişim. Bahsettiğin şeyin adı “ikizler açmazı”. Rakamları epeyce abartmışsın.
  Yakıt problemini geç ışık hızına çıkabilcek bir uzay aracının hangi materyalden yapılabilceğini hiç düşündün mü? Var mı o hıza ulaştığında dayanabilcek bir madde.

 59. ben zamanda yolculuk yapabiliyorum. mümkün ama pahalı bir metod birde bildiğimiz şekilde seyahat değil bu. ispat edebilirim. bana yazın gerçekten ilgilenenlerdenseniz

 60. Zamanda yolculuk mumkun degildir,evet ama ne yazikki bir yerde yanilginiz var.
  bizler gunesin harketlerini ve yildizlarin hareketlerini buradaki ve oradaki zamanla ayni goruruz.
  Orada ne oluyorsa o ani goruruz yani 8 dakika denen bir sey yok.
  Demissinki binbang’i gorebilirler buda bir yanilgidir yasinilani asla goremessin yasanilacaklarida asla goremessin cunku gidecegin yerde madde yok bu ne demek sende orada olamassin demek sadece dusuncelerin ve aklin orda olur,ama sen asla gercek zamandan bedeninin alip hic bir yere gidemessin.

  Guneste ne olursa olsun sadece bize isigi belli bir zaman sonra gelir ama goruntusu yine o anki gibi gorunur yani bu zamandaki gibi gorunur ve hic bir kayip olmaz.

  Zamanda yolculuk mumkun degildir cunku madde sadece burda vardir gidecegin yerde madde yoktur sadece goruntu vardir yani isik vardir.İsikta bir maddedir ama bir cisim gibi degildir.
  Cunku agirligi sifirdir,buda onu bir madde yapmaz dokunamassiniz,tutamassiniz.
  Buda zamanda yolculuk kavramini otomatik olarak ortadan kaldirir cunku gideceginiz yerde madde olmasi gerek arabalar,evler,agaclar,insanlar,hayvanlar,vb gibi ama bunlar ne yazikki sadece goruntu yani isiktir madde degildir.

 61. Evet oglum haklisin zamanda yolculuk mumkun degil cunku madde sadece burada yani yasadigimiz bu evrende,uzayda var.
  Gidecegimiz yerde ise madde yok isik var, buda sadece goruntuden ibaret aferin guzel bir yere deyinmissin.
  Size sunu soyleyeyim bu sudur telefonunuzla bir telefona bluetooth ile goruntu veya video yolladiginizda bu video o cihaza giderken nasil gider bir isik ve bir elektron olarak gider ama siz onu bu yolculuğu sirasinda goremessiniz.
  fakat cihaza bu geldiginde bunlari goruntuye cevirir.

  Mesela televizyon antenleri,uydular,yada bilgisayarinizdan telefonunuza usb baglantisi sirasinda telefonunuza resim yuklerken o resim elektrik akimi olarak yani isik olarak o kablodaki tellerden atomlari dagilmis olarak gider paramparcadir ama cihaza geldiginde tekrar birlesir bu atomlar ve sizin gonderdiginiz goruntuyu olustururlar.

  Mesele budur.

 62. zaman diye birsey yoktur zamani insanlar icad etmistir.
  zaman sadece bir kavramdir aslinda inlarin yasamini kolaylastiran bir bulustur sadece.
  Bir tasin yere dusene kadar gecirdigi mafeseye zaman denmis hepsi bu.
  bunu yavaslatmak veya basa almak asla mumkun degildir bir sey olmussa olmustur.geri getiremessin.

 63. @Ferdidand Porgerm, Kendi kendinizle çelişiyorsunuz. Işığın belirli bir süre içinde gelebildiğini ama görüntünün o anı yansıttığını söylemek çelişkidir.

  Ferdidand Porgerm, prof.dr. Semih Ocak fizik uzmani, coldfire_planet toplulugu IP adresinize bakarak üçünüzünde aynı kişi olduğunu zannediyorum. Yoksa internetin paylaşıldığı bir ortamdan mı gönderdiniz üçünüzde. Aynı IP üç farklı isim onaylanmadığı halde birbirine cevap veren yorumlar, kafam karıştı benim.

 64. zamanda yolculuk mümkündür. bunun için saçma sapan teorileri değilde . islam tarihini ve evliyaların .kıssalarına bakmak yeterli. birçok örnek var . tabiki onlar arınmış şahıslardı .o kadarki .allah onlara bu meziyeti nasib etmişti .

 65. ben kısaca baktım yorumlara, genelde zamanda yolculuğa karşı yorumlar…ama ben bunun mümkün olduğunu düşünüyorum.şu an insanoğlunun hayal edebileceği şeyleri ilerde yapabileceğini , asıl olanın hayal gücü olduğunu benimsiyorum.zamanda yolculuk yoktur diyip olabilecekleri şimdki aklımızla yorumlamak bence saçmalık, çünkü zamanda yolculuğun nasıl olabileceğini şu an sahip olduğumuz beynimizin yorumlayabilmesi çok zor.zaten bunu yorumlayabilenlerin yorumlarından etkilenipte yazıyorsunuz yorumlarınızı.yani buraya görüş yazanlar zaten mevcut olan , ispatlanmamış yada ispatlanmış yada amerikada ki bir araştırmacının görüşü yada discoveryde sayrettiğiniz bir programın beyninizde yarattığı düşünce zinciri.yani yorumlarınızı siz icat etmediniz hep birilerinin etkisinde kalıp kendinize göre doğru bir yol benimsediniz.bu yüzden zamanda yolculuğun olabileceğini tartışmak bile, zamanda yolculuğun gelecekte olabileceğini gösterir bence.İnsan oğlu neyi hayal ettide olmadı şimdiye kadar…
  üstelik zamanda yolculuk icat edilmemiş olması dünyanın o teknolijiye ulaşmadan , kıyamet yada benzeri bir felaketle yok olacağına işarettir.

 66. tamamen yanlış (bana göre ) eğer geçmişe gidip kendini öldürürsen o andan itibaren gelecek değişecektir. gelecek için ise aslında neler olucakları bellidir sadece bunu ölçüp hesaplayabilicek yetenek ve teknolojiye sahip değiliz. her şeyin bir nedeni vardır. eğer evrende olan herşeyin rüzgarın hızının insanların yaptığı ama bütün insanların bütün canlıların bütün cansızların anlık neler yaptığını bilip vs. bunları hesaplayabilirsek ki mümkün gözükmüyor şimdilik sonrasında neler doğuracağını bilip zincirleme reaksiyon gibi sonucu öğrenebiliriz tabi bunun için insan zekası yeterli değil benim fikrimce bu geleceğe yolculuk değil de geleceği bilme anlamındadır .
  Not: Sadece kendi fikirlerimi söyledim
  Saygılar…

 67. Kardeşim bu zor bir konu cidden;Ama Zamanda yolculuk mümkün olsa;Ben Sevgililer sevgilisi Hazreti Muhammedin hizmetkarı olmak isterdim.Hiç olamazsam;Köpeği olmak isterdim.Ahhhh keşge..

 68. öncelikle zamanda yolculuk dediğimiz kavram bizi şuanki durumdan ya ileri yada geçmişe götürür… şuanda yaşadığımız şimdiki zaman yani şimdiki zamanı yaşayabiliyoruz… ancak geçmişte ne yaptığımızı bilmek ve oraya gitmek imkansızmıdır?? bana kalırsa kendinizi uzayda farz edin.bir fırlatma noktasındasınız bu bir füze olabilir v.s o füze kalkarsa hızı sabit olur ancak ışık hızında kalkan birr alet olsa bizi fırlatır biz ışık hızında ilerlerken uzayda bizi durduracak büyüklükteki nesnelere ve gezegenlerin yer çekim kuvveti ve merkez kaç akımına kaplımazsak uzayda ışık hızından daha yüksek bir hız alırız buda bizi zamanda geçmişe götürme olasılığı %99,87 yani götürür diyebiliriz ancak şuanda mümkün değildir ki ışık hızında bir araç yok :( Geleceğe gitmek:biz şuanda ne yapacağımızı biliyoruz en azından irade ile… gelecekte nerede nasıl olacağımız bizim tahminlerimize ve kesin olarak kaderimize bağlıdır.gelceğe nasıl gideriz… bana kalırsa demin dediğim olay yani ışık hızından daha fazla hız yapmamız da götürebilir. bu nasıl olur??? biz o hızı yaparsak geçmişe karşı bir akım olarak kendimizi geçmişimizde buluruz ama bu sadece geçmiş değil gelecektede geçerlidir… o hızda giderken zaman bizim için durur ancak şimdiki zamanda zaman normal geçer… biz geldiğimizde ise 50 yıl sonraki geleceğimizde oluruz ancak bu iş biz yol alırken 5-10 sn de dünya zamanıyla ise 50 yıl sonradır bu işi daha olasılıklı olarak kara delik yaratırız ve içine girersek kendimizi 100 ler hatta 1000 lerce yıl ötede buluruz…

 69. Ya ben bunu bi yerde okudm çok kafarm karıştı ve çok ilgniç geldi…Atom bombasının Hirosima’ya atılmasını engellemek inanılmaz bir alternatif zaman devamlılığını ortaya çıkarabilir, böyle bir gelecekte II. Dünya Savaşı daha sürecek, belki ölenler ölmeyecek, ölmeyecek olanlar ise ölecektir. Bugünün dünyası oluşmayacak, zaman makinesi yapılmayacak ve böyle bir geçmiş – gelecek olasılığında geçmişe gidilemeyecektir. Oysa ilk yapılan eylem geçmişe gidip atom bombasını engellemekti demek ki buna kalkışıldıgında tekrar çıkış noktasına hiçbir şey olmamış gibi dönülecektir. Sonuçta, zaman yolculuğu fikren mümkündür ama pratikte mümkün değildir çünkü geçmişe dönen zaman yolcusu bulunduğu yere tekrar dönemeyecektir. Bu da her şeyin göreceli olduğu bir evrende yaşıyoruz anlamındadır.

 70. selam. bana göre zamanda yolculuk mümkün olsa yapılması gerektiği için yapılmış var sayılırmaz.mesela ölmüş birini kurtarmaya çalışalım. bu kişi zamanda yolculuk yaptığım için ölmüş olabilir veya onu kurtaramamış olabilirim çünkü geçmişe gittiğimde o kişiyi kurtardım var sayalım ve böylece kurtardığım kişiden sonraki gelecekte ben o kişinin öldüğünü bilmemiş olurum ve böyleece zamnda yolculuk yapmamı gerektiren bir şey olmaz. bu nasıl bir döngüdür.

 71. zamanda yolculuk bence mümkündür.. ona bakarsanız yıllar önce de aya yolculuk bir hayaldi.. şimdi noldu? adamlar görünmez olmayı buldu zamanda yolculuk ta elbet bulunacak.. ayrıca geçmişe gidersen geçmişteki sen diye bişey olmayacak 1 tane sen varsın böylece kendini öldürmek zorunda değilsin. sadece sen zamanda yolculuk yapacaksın başkaları değil.. yani geçmişe gittiğinde ananla babanın gençlik hallerini görmicen herşey nasılsa öle olcak.. kafayı saksıyı çalıştırın bişey bilmeden de yorum yabmayın.

 72. Arkadaşım! Zamanda yolculuk filmlerdeki gibi bir makineyle yapılmıyor. Sen uzayda çok çok hızlı giderken(Net bilmiyorum hızı.) saat dünyadaki saatten daha yavaş çalışıyor. Aslında sadece saat değil, zaman yavaşlıyor. Mesela sen uzayda dünya zamanıyla 30 yıl geçiriyorsun ama senn bulunduğun yerde 10 yıl geçmiş. Böylece sen 20 yıl geri gitmiş oluyorsun görüntü olarrak. Yani senin 5 yaşında bir çocuğun varsa, sen de 30 yaşındasın diyelim, döndüğünde çocuğun 35 sen de 40 yaşında oluyorsun. Yani normalde 60 olman gerekiyor. Böylece 20 yıl geçmişe gitmiş oluyorsun. İnşallah antabilmişimdir. Yararlı olduysam ne mutlu bana :P

 73. M.Ö 2000 Lİ YILLARDA BİRİ DESEKİ YA ARKADAŞLAR BİR MAKİNA YAPACAĞIM ADINA CEP TELEFONU DİYECEĞİM DESEYDİ EĞER O ADAMA DELİ DERLERDİ… YANİ İLERİDE BU OLACAK BENİM KANIMCA ….

 74. zamanda yolculuk deden şey varsa eger insanlar bunu bulabilmiş olsalardı şu an bize göre gelecek olan onlara göre geçmiş olurdu ve bizim zamanımıza dönerlerdi ve her şeyi karıştırır her toplul çoktan herşeyi lehine çevirmiş olurdu omaması gereken bi şey bu düşünsenize herkez geçmişe dönecek yap boz ve yaptıgın farklı sonuçlar dogursun bi düşünsenize…………..

 75. Ben, geçmiş zamana yolculuğun bir görüntüden ibaret olduğunu düşünüyorum.Cisimler, kat ettikleri mesafe boyunca görüntü bırakırlar. Cisimlerin bu görüntüsü zaman dilimi içinde kaybolur fakat bu görüntüler asla yok olmaz.Görüntünün kaybolma sebebi ise insanın beyin fonksiyonlarında bulunan kısa süreli belleğin görüntüyü çok kısa bir süre için saklamasıdır. Eğer kısa süreli bellek 1 saniye kadar bir zamanda görüntüyü saklı tutsaydı o zaman görüntüler birbirine karışacak ve bu da görüntü bulanıklığına yol açacaktı.Geçmişe yolculuğun görüntüden ibaret olduğunu yukarıda belirtmiştim.Bu görüntüyü yakalamamız için ışık hızına ulaşmamız gerekir. Eğer ışık hızına ulaşıp dünyanın dönüşünün tersine hareket edersek geçmişteki olayları ve yaşananları görürüz. Ama unutmayalım ki Göreceklerimiz sadece görüntüden ibaret olduğu için herhangi bir temasta bulunamayız. Geleceğe yolculuğun ise mümkün olduğunu sanmıyorum. çünkü varlık göstermeyen bir varlığın görüntüsü olamaz. Eğer ki ışık hızına ulaşıp dünya ile paralel bir dönüş oluşturursak bu sefer göreceğimiz tek şeyin bir karanlık olacağıdır.

 76. öncelikle merhaba arkadaşlar ben “cinar” arkadaşımın yorumuna katılmıyorum yani sonlarına… ALLAH insana evrenin en değerli hazinesini vermiş yani akıl. aklın gücü sonsuzdur yani her şeyi anlamaya yeter ama aklın bir kötü yanı var bir şeyi anlaması için odaklanması lazım onun için de hiçbir problemi olmaması lazım sadece yapacağı şeye odaklanması lazım.(anlaması için) bir de şu efsane olay zamanda yolculuk… ben geleceğe gitmenin mümkün olmadığını düşünüyorum çünkü konuyu yazan arkadaşımızın da dediği gibi ileri gidip sayısal loto numaralarına bakıp geri dönersek ALLAH (c.c.)’ın işine karışmış oluruz çünkü geleceğe gitmesek başka bir insan bunu kazanacak belki para onu değiştirecek belki ibadetini yapmamaya, karı kızla oynaşmaya başlayacak. ALLAH insanları bu dünyaya sınamaya göndermiştir… eğer dediğim gibi geleceğe gidersek adamın günah işlemesine engel olacağız…

  GELELİM GEÇMİŞE:

  bence geçmişe gitmek mümkündür çünkü geçmişe gittiğimiz zaman kendimizi öldürmediğimiz takdirde hayat devam eder… atalarımız ne demiş? “hayat yaşam ile ölüm arasındaki ince bir çizgidir”…

 77. arkadaşlar; öncelikle zamanın var olduğunu ve sonsuz küçüklükteki anlardan meydana geldiğini kabul etmek gerek. an lar o kadar kısa ki sonsuzluğa kadar gidebilecek kısalıkta bir süre ve bu çok küçük anlar
  kısa olduğundan sanki kesintisiz gibi algılanır bu da sonuç olarak bize zaman kavramını getirir. zamanın en küçük birimi ve yapıtaşı olan an süre olarak her yerde aynıdır. an bir anlamda soyut bir anlamda somuttur. bir hareketin algılanması için zaman geçmesi gerek çünkü her hareket 3 boyutlu uzayda ya da dünyada yerdeğiştirme olarak bilinir. yerdeğiştirmenin olması için bi şeyi kriter almak gerek nesnenin ilk halini kriter aldığımızda 2.haline geçmesi bir zaman alacaktır. ışık hızında dahi yer değiştirse bu da bir zaman dilimi içinde olacaktır. çünkü kıyas yapmadan hareketi algılayamayız. zaman bi nevi kıyas içinde zorunludur. anı sonsuz küçüklüğe indirgeseniz yine bi süresi olacaktır. çünkü an ın olmaması demek zamanın durması demektir. zamanın durması demek hareketin durması demektir. yani cansızlık demektir bu da fotograftan başka birşeye benzemez. gelelim hıza. hızı sonsuza götürürsek sonsuz evrende bile başladığı noktaya gelecektir. çünkü sonsuz hız zamanın hiç geçmemesi demek o kadar hızlıki evrende çıktığı noktaya gelmek zorundadır. ve bu zaman geçmeden olcaktır. sanki hiç hareket etmemiş gibi hareket noktasından çıkmasıyla gelmesi aynı anda olacaktır. bu da aslında sonsuz hızın bir hareket olmadığını hareketsizlik olduğunu gösterir. hemde bir seyin sonsuzluğa ulaşamayağını gösterir. bir şeyi sürekli ikiye bölerseniz o şey asla kaybolmayacaktır. her seferinde ikiye bölünebilecektir. buda evrenin sonsuz olduğunu kanıtlar. sonsuzluk durağan bişi değildir hep hareket halindedir.
  gelelim zaman yolculuğuna;
  zaman yolculuğunu ya ben anlamıyorum ya da başka birşeyi kastediyorlar. zamanda geçmişe yolculuk nasıl olabilir. yukarıda zamanın sürekli değil kesikli ama sonsuz kısalığa doğru gittiğinden kesintisiz işleyen bişi gibi algıladığımızdan söz ettim. an her yerde aynı sürekli hareket halinde. bu hareket bizim beynimizin işleyişine göre ileri ve geri gibi algılanmaktadır çünkü zihnimiz bir şeyi algılamak için kalıplaştırır ve benzetme yoluyla algılar. aslında zaman ileri ya da geri gitmiyor olabilir. sadece hareket ediyor ya da işliyor. duran bir nesne içinde an lar birbiriri ardına geçiyor ışıkhızıyla ilerleyen bir nesneye göre de aynı anlar aynı anda işliyor. gelecek ya da geçmiş yoktur. sadece hız vardır maddenin hızı ışığın hızı arabanın hızı uçağın hızı vss. hepsi aynı an içinde hareket eder ama kimisi hızlı kimisi yavaş gecen an hepsi için aynı andır.geçmişe gitmekten kasıt ışıkhızını geçip 1 sn önce olmuş olayı 2 sn önce görmek değildir. çünkü olay 1 sn önce olmuş ve senin göreceğin o 1 sn önceki şey bir filmden ibaret olcaktır yani banttan yayın dokunamazsın tadamazsın ilişki kuramazsın çünkü an lar işlemeye devam etmiş ve 1 sn önceki olayda ki özne su an başka bir anda yaşamaya devam etmektedir canlı olduğunu su andadır. sen sadece filmi geriye sarıp banttan izlemiş olursun. müdahale edemezsin sonucu değiştiremezsin film izliyo gibi izlersin. mesela duraktaki bir otobüsün hareket anını varsayalım. otobüsün tekeri dönmeye başladığı an olay bitmiştir. sen 1 dk öncesine gidip tekerklerin dönmediği otobüsün henüz hareket etmediğini zamana dönemezsin belki o görüntüyü ilerde yakalayıp ışık hızından hızlı giderek izleyebilirsin ama oda sadece film izlemek gibi bişi olcaktır. çünkü gerçek olan canlı olan tek an sonsuz küçüklüğe ve kısalığa indirgeyebileceğimiz şu an dır. ilerisi hayaldir gerisi banttan yayın filmdir.

 78. arkadaşlar zamana yolculuk imkansız edğil ama çok zor geçmişe yada geleceğe gitme şansı var bir cismin; ama bunu yapmak için insanoğlunun ömrü yetermi yetmezmi bilemiyorum saniyede 300.000 km yeterli hız bu araç çok zor yapılır tabi enerji sonsuzluğa ulaşmazsa umarım yapılmaz yoksa dünyanın sonu gelir

 79. arkadaşlar bence allahın kudreti sonsuz ise yani herşeyi yapabiliyor ise zamanın bütün konturolu ona aittir ama dilerse insanoğluna bu kontrolu bahşedebilir yani bence zamanda yolculuk yapmak kesinlikle mümkündür bildiğimiz fizik kurallarının çok çok ötesinde bişey yani allahın kendine ait bir kural bu kuralı allahın yapamıyor olamamayışı hepimize aykırı olur yani allah zamanın her kontrolünü elinde tutuyor ama bize bahşedermi işte onu yanlız allah bilir derim sorun allahın bunu yapabiliyor oluşu ve bizimde şu an yapamıyor oluşu insan aklıyla her şeyi yapabilir zararlı ve zararsız herşeyi ama insanoğlunun zamanda yolculuk yapması allahın bence hiç hoşuna gitmez yani bu ilimi bizlere asla vermek istemez çünki tamamen yaşamın sistemine aykırı yani her ruh bir ani bir defa yaşamalı gelip geçen ruhun üzerine aynı ruh bir defa daha geçmesi dini olarak bir karışıklık meydana getirir yani uzun lafın kısası zamanda yolculuk şu an ve her zaman allahu telada var tek sorun bunu insan oğlunun başarıp başaramaması ve allahın bunu bizlere bahşetmesi

 80. Bence;zamanda geriye doğru yolculuk yapmak;gerçekten de filmlerde olabilecek bir şelilde değildir.Bir çok kişide salt olarak zamanda geçmişe gitmek;olayları akışını değiştirmek;müdahele etmek gibi algılanıyor;bunun nededni daha çok konu ile alakalı filmlerden ileri geliyor.Işık hızının aşılabildiği bir süratte görüntünün evvelki halini bir video filmini geri sarar gibi izleyebilmek kuvvetle muhtemel olabilir bir şeydir bu bence insan aklına gayet de uygundur.Ancak bunun olması demek zamanın gerisine yolculuk yapılması anlamına gelmez kanımca.Sen ışık hızını aşarak ;ışığın önceki görünütülerini görmüş oluyorsun ama o zaman zaten yaşamıştır ve senin o ana müdahele şansın olmaz olamaz da..Işık hızı aşıldığında teoriye göre ışık hızını aşan cismin içinde zaman geriye doğru işlemektedir.Cismin dışına bir müdahele yapamazsın.Işık hızının yüzde 87 sine ulaştığında senin zamanın dışardakinni zamanına göre yarı yarı yavaşlar ama;ışık hızında ise senin zamanın durur onunki durmaz.Sen onu hareketsiz görürsün ama o seni hareketli görür.kısacası geri dönüş bir filmi izlemek gibidir ve bu olabilir….Geleceğe yolculuk ise bence daha basit bir şey olmalıdır;ama tabiki gittiğin yerde kalırsın;bunu yapabilmek içib şu an bilinen yolda bellidir zaten;ışık hızı ile gitmene gerek yok;ışık hızının %87 si kadar gidebilien hızda bir araç yapıp içinede bu hızadayanabilen bir madde koyarak işe başlamalılar bence.süreler yarı yarıya yavaşladığı için maddedin yaşı yolculuğun başlangıcı ve bitiminde sınanmak suretiyle;dış dünyada da o maddenin muadilinin başalangıç ve haraketsiz ortamdaki geçen yaşı sınanmak ve birbiri ile kıyaslanmak suretiyle;ışık hızının yüzde 87 hızındaki cisimdeki maddedin kaç yaşında olduğu ve karadakinin kaç yaşında oluğu belirlenir;cisimdeki maddeini kaç yıl ileriye gittiği hesaplanmış olur.Bu aslında geleceğe yolculuk değil;bence geleceğe az yaşlanarak hızlı bir geçiştir..Ama gene de enteresandır.

Yorumlar kapalı.